Veštačka inteligencija već pomaže američkim policajcima da detektuju "sumnjive" obrasce kretanja, pretražujući baze podataka registracionih tablica sa milijardama zapisa. Novi slučaj trgovine narkoticima u Njujorku razotkrio je upotrebu ove kontroverzne tehnologije.
U martu 2022. godine, David Zajas vozio se Skarsdejlom. Njegov automobil, sivi Ševrolet, bio je potpuno nenametljiv, baš kao i njegova brzina. Ali policijskoj upravi okruga Vestčester auto je bio povod za reakciju. Naime, njihov novi alat koji koristi veštačku inteligenciju (AI) identifikovao je ponašanje vozila kao sumnjivo, izveštava Forbes.
Pregledajući bazu podataka od 1,6 milijardi registracionih tablica sakupljenih tokom protekle dve godine sa lokacija širom Njujorka, veštačka inteligencija je zaključila da je Zajasov automobil imao put tipičan za trgovca narkoticima.
Prema izveštaju tužioca Ministarstva pravde, napravio je devet putovanja iz Masačusetsa u različite delove Njujorka između oktobra 2020. i avgusta 2021. prateći rute koje koriste dileri narkotika i to za izuzetno kratke boravke. Tako ga je 10. marta prošle godine policija Vestčestera zaustavila i pretražila njegov auto, a tom prilikom su pronašli 112 grama krek-kokaina, poluautomatski pištolj i 34.000 dolara u kešu, prema sudskim dokumentima.
Kako piše N1, godinu dana kasnije, Zajas je priznao krivicu za trgovinu narkoticima.
Obično se tehnologija automatskog prepoznavanja registracionih tablica (APLT) koristi za traženje tablica povezanih sa određenim zločinima. Ali u ovom slučaju korišćen je za ispitivanje obrazaca vožnje svakog ko je prošao pored jedne od 480 kamera okruga Vestčester tokom dvogodišnjeg perioda. Zajasov advokat Ben Gold je osporio dokaze prikupljene veštačkom inteligencijom protiv svog klijenta.
I imao je podatke da to potkrepi. Otkrio je da je APLT sistem nedeljno skenirao više od 16 miliona registracionih tablica, preko 480 kamera. Od ovih sistema, 434 su bile nepokretne, pričvršćene za bandere i znakove, dok je preostalih 46 bilo pokretnih, pričvršćenih za policijska vozila. Veštačka inteligencija nije posmatrala samo registracione tablice. Takođe je beležila marke, modele i boje vozila.
“Ovo je sistematski razvoj i uspostavljanje ogromne nadzorne mreže koja se meša u privatnost. Bez sudskog nadzora, ovakav tip sistema funkcioniše prema želji svakog službenika koji mu ima pristup”, rekao je Gold.
Sistem nadzora registracionih tablica policije Vestčestera napravila je Rekor, AI firma vredna 125 miliona dolara. Velika prednost Rekora je to što njegov softver ne zahteva nove kamere; može se instalirati u već postojeće, bilo da su u vlasništvu države, preduzeća ili pojedinca.
“S obzirom na veliku rasprostranjenost APLT mreže i potrebu da se putuje javnim auto-putevima, izbegavanje nadzora je neizvodljivo, ako ne i nemoguće”, napisao je Gold u svom zahtevu.
Bonus video: Pogledajte kako funkcionišu kamere za nadzor saobraćaja u Holandiji
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare