Foto:Shutterstock

Vožnja kabrioleta može značajno unaprediti raspoloženje vozača u poređenju sa vožnjom konvencionalnog automobila sa krovom, tvrdi prva naučna studija te vrste.

U saradnji sa vanrednom profesorkom koja istražuje ponašanje vozača na Univerzitetu Cranfield i osnivačicom PsyDrive-a, dr Lisom Dorn, Fiat je tražio odgovore na pitanje da li vožnja kabrioleta utiče na naše fizičko i emocionalno blagostanje.

Ukratko, rezultati sugerišu da vožnja kabrioleta čini vozače srećnijim, budnijim i čak može imati pozitivan uticaj na zdravlje.

Foto:Shutterstock

Pre testiranja, izmeren je stil vožnje svakog učesnika putem aplikacije Driver Stress Inventory, kako bi se videlo da li su skloni agresiji za volanom i da li uživaju u samoj vožnji.

Sigurnija vožnja

Kada je krov bio spušten, svi vozači su doživeli značajan porast od najmanje 6 posto u „Hedonskom tonu“, merilu sreće. Najveći uticaj osetili su agresivniji vozači, kod kojih je zabeleženo poboljšanje raspoloženja od 20 posto – više nego dvostruko u odnosu na manje agresivne vozače.

Vožnja sa spuštenim krovom nije samo pojačala pozitivne emocije, već je dovela do smanjenja varijabilnosti otkucaja srca (HRV – pokazatelj stresa) za trećinu (32 posto), što sugeriše da vozači imaju bolji kontakt sa okolinom dok voze.

Foto:Shutterstock

Vožnja kabrioleta takođe može dovesti do sigurnije vožnje, jer su vozači pokazali do 15 posto povećanu budnost i 20 posto niže nivoe negativnih emocija kao što su frustracija ili bes. Pozitivno raspoloženje je povezano sa poboljšanim performansama vožnje, vizuelnom pažnjom i bržom reakcijom na opasnost.

Gledajući pol, kako muškarci, tako i žene su primetili gotovo jednako i značajno povećanje uzbuđenja prilikom vožnje sa spuštenim krovom, što znači da su muškarci i žene bili podjednako oprezni na putu. Međutim, žene su prijavile jači uticaj vožnje uopšte na njihov nivo energije. Kako piše N1, povećanje energetskog uzbuđenja znači da su vozači budniji i svesniji situacije, što ih čini potencijalno boljim na putu.

Slično iskustvo i u električnom automobilu

„Kad vozimo sa spuštenim krovom u kabrioletu, doživljavamo veće nivoe povratnih informacija iz okoline na putu. To može dodatno porasti u električnom vozilu, koje emituje mnogo manje buke i omogućava vozaču bolje posmatranje okoline. U takvim uslovima, naši podaci ukazuju da električni automobil stvara neku vrstu euforije na otvorenom, zbog čega se osećamo fizički i psihički bolje, a možda čak i vozimo sigurnije“, izjavila je Dorn.

„Raspoloženje tokom vožnje će jasno varirati zavisno o nizu faktora koji utiču na vozača, vozilo i uslove na putu. Međutim, ovo istraživanje je pokazalo značajan uticaj koji sugeriše da bi vozači s ponovljenim izlaganjem mogli da primete zdravstvene dobrobiti vožnje kabrioleta tokom vremena“, dodala je profesorka.

Fiat se udružio sa dr. Lisom Dorn u prvoj studiji ove vrste sa grupom britanskih vozača automobila. U dva različita slučaja prikupljanja podataka učestvovalo je 23 učesnika, 10 žena i 13 muškaraca. Morali su da voze na dva kratka putovanja, sa zatvorenim i sa spuštenim krovom na unapred planiranoj mirnoj seoskoj ruti.

Bonus video: Šumadija, Porsche i 5.200 konjskih snaga u jednom danu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar