kablovi za punjenje, električni automobili
Foto: Shutterstock

Često se danas može čuti da su električni automobili naša budućnost, ali oni ne dolaze bez nedostataka. Ipak, kao što je istina često negde na sredini, tako postoje i mnogi mitovi i zablude oko električnih vozila.

Električni automobili koje vidimo na našim putevima su daleko napredniji od onih koji smo viđali pre pet do deset godina. Ipak, prelazak na automobil na struju je velika promena, u to nema sumnje, piše CarMoney.

Iako će svako verovatno imati svoje mišljenje o ovoj temi, trebalo bi svakako uraditi domaći zadatak pre nego što požurite sa kupovinom električnog automobila, kao što biste trebali i sa bilo kojim drugim automobilom.

Važno je razmisliti o tome šta vam je potrebno od automobila i koje druge troškove morate uzeti u obzir, kao što je instaliranje kućnog punjača. Ako razmišljate o promeni, možda su vas odbili neki od ovih uobičajenih mitova i zastarelih izgovora da ne kupujete električni automobil.

1. Električni automobili nemaju dovoljan domet

Ovo je verovatno najčešći mit i mnogi ljudi ga koriste kao osnovu za otpisivanje svake šanse za promenu. Strah od dometa bio je pravi problem za električna vozila kada su tek počela da se pojavljuju na tržištu pre nekoliko godina. Međutim, većina novijih električnih modela ima domet između 240 (za gradske automobile) i 500 kilometara.

Foto: Promo/Renault

Većina vozača ne prelazi dnevno više od 100 kilometara pa bi ovi dometi trebali da budu dovoljni za svakodnevnu vožnju. Verovatnoća je da ćete, ako ste kupili električno vozilo, imati punjač kod kuće, što znači da možete da punite automobil tokom noći, tako da nećete morati da posećujete javne punjače.

2. Instalacija kućnog punjača je preskupa

Možda izgleda skupo, ali istina je da mnogi proizvođači nude paket koji uključuje cenu novog punjača u cenu novog električnog vozila. Pored toga, mnogi nude i otplatu na rate, a s obzirom na uštedu u gorivu, instalacija će se brzo isplatiti.

3. Električne baterije su neodržive

Trenutno se vode mnoge rasprave o sirovinama koje se koriste u baterijama i načinu njihovog odlaganja nakon isteka roka trajanja. Mnogi veruju da će baterije završiti na deponiji, ali postoje strogi zakoni koji zabranjuju ovu praksu. Baterije za električna vozila mogu da se koriste čak i nakon isteka roka trajanja.

Foto:Shutterstock

Mnoge firme ih rastavljaju i koriste kao skladište obnovljive energije. Dobavljači baterija su takođe obavezni da besplatno preuzmu baterije i obezbede njihovo pravilno i sigurno odlaganje.

4. Punjenje električnog automobila traje predugo

Da, naravno, kada uporedite vreme koje vam je potrebno u automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem sipate gorivo. Ali, kako prenosi N1, uz nekoliko malih koraka možete da planirate svoje punjenje.

Foto: gvictoria / Shutterstock

Punite svoj automobil tokom noći, jer to znači da će vam uvek biti puna baterija kada tokom jutra krenete sa vožnjom, a i cena struje je niža noću.

Punjenje od 20 minuta kod većine novijih električnih vozila trebala bi da vam omogući najmanje 150 kilometara dometa.
Takođe, treba imati na umu da su brzine punjenja povećane pet puta u poslednjih nekoliko godina.

5. Pametno punjenje je nepotrebno

Ako punite svoj električni automobil kod kuće, uvek ćete dobiti nižu cenu nego na javnim punjačima, osim ako ne pronađete besplatni punjač. Ali ako zaista želite dodatno da uštedite, punite svoj automobil na kućnom punjaču tokom noći.

Foto: Shutterstock

Najzdravije za bateriju je da je uvek dopunjavate, tako treba iskoristiti svaku pauzu za dopunjavanje baterije, jer se na taj način obezbeđuje dovoljan domet, ali i produženo trajanje baterije.

Bonus video: Vozili smo električni Renault Megane E-Tech