Zima je godišnje doba koje može najviše da našteti vašem automobilu, a zbog toga je važno pripremiti četvorotočkaša kako spolja, tako i iznutra. To se najviše odnosi na stvari koje ne biste trebali da držite u kabini dugo vremena tokom hladnih dana.
Primera radi, gazirani napici će se proširiti ispod tačke smrzavanja i vršiti pritisak koji može dovesti do pucanja ambalaže. Ostavljanje lekova u automobilu preko noći tokom zime takođe nije dobro. Tvrde tablete i kapsule bi trebale da budu najmanje pogođene, ali aktivne hemikalije u tečnostima i injekcijama bi mogle da budu promenjene niskom temperaturom, i zbog toga bi uvek trebali da čuvate svoje lekove na sobnoj temperaturi kako ne bi izgubili svoju efikasnost.
Okviri naočara za vid, ili naočara za sunce, nakon dužeg boravka na niskoj temperaturi, postaju osetljiviji na lomljenje. Pored toga, izuzetno niske temperature mogu da oštete i sočiva tako što uzrokuju njihovov širenje i skupljanje, što može da rezultira iskrivljenim vidom. Muzičke instrumente takođe treba poneti sa sobom u kuću ili stan kako ih ne bi oštetila hladnoća.
Violine, gitare, violončela i ostali drveni instrumenti su osetljiviji na skupljanje i širenje pri niskim temperaturama. Baterije zbog niske temperature mogu da ostanu bez energije jer hladnoća utiče na elektrohemijske reakcije unutar baterije, a alkalne baterije čak mogu i da eksplodiraju i iscure.
Laptopovi i drugi mobilni uređaji će proći jednako loše jer njihove litijum-jonske baterije postaju ugrožene hladnim vremenom. Kako prenosi Revija HAK, i aerosoli mogu da postanu opasni kada su izloženi ekstremnoj hladnoći. Niska temperatura može da dovede do destabilizacije limenke pod pritiskom, što može da uzrokuje pukotine ili čak eksplozije limenke, a to važi i za lak za kosu, boju u spreju, pa čak i WD-40.
Bonus video: Ko ovo ne uradi sa autom, vožnja tokom zime biće mu vrlo teška
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare