Koliko su automobili otporni na hakerske napade? Najnovije istraživanje pokazuje ogromne slabosti, koje vešti hakeri mogu da iskoriste za maliciozne operacije, a neke automobilske marke su se pokazale slabije od drugih na polju zaštite od softverskog napada.
Američki haker Sam Curry i njegov tim objavili su rezultate opsežnog istraživanja marki automobila i bezbednosti njihovog softverskog sistema. Tokom svog istraživanja, Curry je otkrio mnoge sigurnosne propuste u softverima najvećih svetskih proizvođača automobila.
U automobilima marki Mercedes, BMW ili Rolls-Royce, zbog loše konfigurisane opcije generisanja jednokratnih lozinki, hakerima je vrlo jednostavno da preuzmu naloge bilo kog zaposlenog u ovim kompanijama, čime se dobija pristup osetljivim informacijama o klijentima i vozilima.
Za brendove kao što su Kia, Honda, Nissan i Hyundai, hakovanje je otišlo još dalje. U tim vozilima je ovaj hakerski tim mogao da otključa automobile, pokrene motor, zaustavi motor, locira vozilo, upali svetla, i još mnogo toga. U Kijama su čak uspeli i da daljinski pristupe kameri od 360 stepeni i da posmatraju slike automobila uživo.
Kod vozila marke Land Rover, Jaguar, Ford i Toyota, Curry i njegov tim su uspeli da pristupe ličnim podacima vlasnika automobila, a u nekim slučajevima čak i adresi stanovanja. Kako piše Revija HAK, poenta priče je da bi proizvođači automobila trebali više da se posvete softverskoj zaštiti, jer bi hakeri sa lošim namerama mogli da naprave veliku štetu.
Bonus video: Najveći blamovi sa snimanja naše automobilske emisije