Foto:Shutterstock

Ukoliko vaš automobil nije stariji od 20 godina, velika je verovatnoća da je opremljen sistemom za održavanje brzine koji je poznatiji kao tempomat. Pored činjenice da ovaj sistem olakšava duža putovanja, jer vozač ne mora da drži nogu na pedali gasa, postoji i način kako uz pomoć tempomata može da se uštedi gorivo.

Iako je sirova nafta pojeftinila, cene goriva u Srbiji i dalje ostaju na istom nivou, a svaki odlazak na benzinsku pumpu je ozbiljan udarac na novčanik. U ovom vremenu krize treba štedeti, a jedan od načina je manja potrošnja.

Postoji mnogo opcija i saveta za štednju u vožnji (ispravno napumpane gume, smanjenje korišćenja klima-uređaja, vožnja u višim brzinama), ali jedan od načina je i korišćenje tempomata. Ovaj sistem je uvek precizniji od vašeg osećaja i oscilacija na papučici gasa. Održavanje konstantne brzine je najvažnija karakteristika tempomata i tu će vam najviše pomoći u racionalizaciji potrošnje. Prema pojedinim istraživanjima, korišćenje sistema za održavanje brzine može smanjiti potrošnju za 7 do 14 procenata.

Foto:Shutterstock

Kako piše Revija HAK, postoje i uslovi kada tempomat ostvaruje uštedu u potrošnji goriva. Ovaj sistem je najbolje koristiti na ravnim površinama sa očekivanim ritmom vožnje koji neće uključivati zastoje i ubrzanja. Dakle, tempomat će biti najefikasniji na auto-putu gde nema previše saobraćaja.

Međutim, ukoliko ga pogrešno koristite, tempomat može čak i povećati potrošnju goriva u odnosu na situaciju kada sami vozite. Takva situacija česta je kod adaptivnog tempomata, koji prilagođava brzinu automobila u odnosu na vozilo ispred vas. Ukoliko primetite automobil ispred vas koji se kreće sporije, bitno je što pre preći u levu traku, kako adaptivni tempomat ne bi prilagodio brzinu vozilu ispred.

Foto:Shutterstock

Radi se o distanci od par stotina metara, jer ukoliko se previše približite, adaptivni tempomat će smanjiti brzinu, a zatim je ponovo povećati kada se prestrojite u levu traku. Na ovaj način se povećava potrošnja goriva, jer u situaciji kada vozač sam upravlja brzinom vozila, retko kada koči kada želi da prestigne automobil ispred.

Bonus video: Čime se vraćate kući kad popijete malo više alkohola?

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar