narod mjao
Foto: Long Yuanbin / Xinhua News / Profimedia

Narod Mjao, jedan od 55 manjina u Kini, poznat je po tkaninama bojenim voskom, raskošnom vezu, ali pre svega po svom izuzetnom srebrnom nakitu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Justyna Orzech (@jo_ladynut)


Duže od 400 godina Mjao narod se, od glave do pete, ukrašava srebrom. Sve to rade da bi se pokazali u što lepšem i boljem svetlu.


I ništa im nije teško, pa ni to što nakat koji stave na sebe može da teži i preko 10 kilograma. Ovaj nakit je i simbol bogatstva, međutim, nosi se i kao amajlija koja ih štiti od zla, pišu na sajtu Nacionalna geografija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travel photo (@visualdio)


Toliko je ukorenjen u njihovu tradiciju i kulturu da od trenutka kada se devojčica rodi, njeni roditelji počinju da štede novac za kupovinu srebra i izradu nakita za nju.


Zanatlije rasute po selima u kojima živi ovaj narod nakit izrađuju ručno, na tradicionalan način. Svaki ukras predstavlja svojevrsno umetničko delo, a na površinama mogu da budu ugravirani prikazi poznatih legendi.

pročitajte još:

Među nakitom ima i dijadema u obliku rogova bikova, zatim kruna, lepeza, minđuša, ogrlica, broševa na grudima i leđima, a tu su i narukvice, prstenje, pojasevi, dugmad.

Pored ukrasnog značaja, ovaj nakit oslikava i narodne običaje. Na primer, ženske minđuše i ukonice u obliku leptira predstavljaju sećanje i poštovanje predaka. U nekim delovima Kine, kad ljudi na putu ožedne, moraju najpre da skinu narukvice i stave ih u vodu da bi isterali đavola, pa tek onda mogu da piju, pišu na sajtu Kineski međunarodni radio.

Priča kaže i da se od broja ogrlica koje nosi može znati da li je neko u braku ili ne. Neudate i neoženjeni nose po tri ogrlice, a ostali po jednu.
Ova drevna tradicija traje vekovima i sačuvana je sve do danas.

pleme mjao
Foto: Costfoto / ddp USA / Profimedia

U nekim selima gotovo svi se bave proizvodnjom srebrnog nakita i tamo je i dalje običaj da se svaki muškarac obuči za izradu nakita. I mnoge žene su vremenom postale pravi majstori zanata, a skoro svako domćinstvo je zanatska radionica.

pleme mjao
Foto: Tian Weitao / ChinaImages / Profimedia

Srebrni nakit je danas simbol Mjao naroda, ali i vredan kolekcionarski predmet. Veoma je tražen i u Kini i u zemljama širom sveta.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 3Miaozu (@3miaozu)


Inače, Kina je narod Mjao, kao jedan od 55 nacionalnih manjina, priznala 1949. godine. Najviše pripadnika ovog naroda živi na jugu Kine, gde ih ima oko 9,5 miliona, naročito u provincijama Hunan, Junan, Sečuan, Hajnan i Hubej.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar