biljke koje privlače novac
Foto: Sara Monika / ImageSource / Profimedia

Feng šui, drevna istočnjačka filozofija, pravi je kolaž smernica uz koje život može da nam bude bolji. Tako se, između ostalog, veruje da pojedine ukrasne biljke privlače novac i da ih zato treba držati u kući.

Kineski dolar

Kao što joj i ime kaže, potiče iz Kine, ali misionari su ovu biljku proširili širom sveta, a najpopularnija je u skandinavskim zemljama. Ova biljka latinskog naziva Pilea peperomioides uzgaja se kao sobna, pišu na sajtu 24sata.hr.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Plantspree (@plantspree) on


I mada dolazi iz planinskih područja, neće preživeti zimu napolju. Dakle, već u jesen trebalo bi je uneti u kuću. Voli vodu i treba je često zalivati. Takođe, voli svetlost, ali nije dobro direktno je izložiti suncu.

Zlatna puzavica

Zlatna puzavica jedna je od najpopularnijih visećih ukrasnih biljaka. Potrebna joj je minimalna nega, a raste vrlo uspešno i brzo. Potiče iz zemalja Dalekog istoka, a prema verovanju, takođe privlači blagostanje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by amazing plants (@indoorplants_decor) on

Pročitajte još:

Epipremnum aureum ne podnosi dobro direktnu izloženost sunčevom svetlu, ali ne voli ni potpunu tamu. Redovno zalivanje je poželjno, ali trebalo bi da pazite da ne preterate s količinom vode. Naime, zlatna puzavica ima relativno mali koren, pa lako može da istruli. Ova biljka blagotvorno deluje na ljude jer uklanja opasan formaldehid iz vazduha i tako poboljšava njegov kvalitet.

Pahira

Pahira je poznata i kao drvo novca. Zbog atraktivnog izgleda i verovanja da donosi sreću i pare u dom, odnedavno je postala vrlo popularna kućna biljka. Potiče iz tropskih močvarnih područja Srednje i Južne Amerike, gde raste kao drvo koje može da dostigne visinu od čak 18 metara. Međutim, u kućnim uslovima njena visina ide od 60 cm, pa do dva metra.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Shelley Fiabane (@reckless_moxie) on


Pachira Aquatica ima više manjih stabala međusobno isprepletenih koja tako formiraju centralno stablo. Cveta nakon tri godine starosti, ali retko u zatvorenom prostoru.

Lako se održava. Voli svetla mesta, ali ne sme da bude izložena direktnom suncu. Idealna letnja sobna temperatura je od 16 do 24 stepena, dok zimi traži minimalnu temperaturu do 14 stepeni. Dobro ju je zalivati odstajalom vodom. Zimi je manje zalivajte jer je tada u fazi mirovanja, pa sa smanjenjem svetlosti opada i potreba za vodom.

Krasula

Krasula je pravi sinonim za biljku koja donosi novac. Potiče iz Južne Afrike, a naziv je dobila po listovima ovalnog oblika koji podsećaju na kovanicu novca. Spada u sukulente, biljke mesnatih listova. Može da dostigne visinu do tri metra, mada su takvi primerci nešto ređi. Krasula cveta tokom zime pa sve do proleća, i to sitnim belim cvetovima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JadeGarden? (@jadetreegarden) on


Zemlja u kojoj treba da bude posađena je ista kao za kaktuse i ostale sukulente – 40 odsto peska, 20 odsto šumskog humusa, 20 odsto zemlje za cveće, a ostatak sitni šljunak ili lomljena cigla. Kao većina sukulenata, i Crassula ovata zahteva zimsko mirovanje kada biljku treba zalivati sa što manje vode, jednom do dvaput tokom cele zime. Temperatura u tom razdoblju ne sme da pada ispod nule, jer će se biljka smrznuti – idealna temperatura je oko 10 stepeni. Možete da je držite i u stanu na toplom, ali onda je češće zalivajte.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar