smrdibube
Mramorna smrdibuba; Foto: Miyuki Satake / Alamy / Alamy / Profimedia

Smrdibube ovih dana postaju sve napornije, posebno u delovima grada koji su u blizini reka, a dekan Biološkog fakulteta Željko Tomanović je u Danu uživo, govoreći o najezdi smdibuba, otkrio jedini način da ih sprečimo da nam ulaze u kuću.

Tomanović kaže da su u pitanju mramoraste azijske smrdibube, koje, zapravo, samo hoće malo da se ugreju preko zime.

„Postoji i zelena etiopska, ali ona je dosta ređa. Mramorasta je u Evropi oko 15 godina, a kod nas oko 5,6. Već tada je skrenula pažnju javnosti, jer se radi o vrstama koje su tropske i kada dođe zima, one nalaze mesta gde će da prezime, tu građani imaju neprijatnosti zbog toga… Tokom leta, one su napolju, na vegetaciji, a tokom zime traže mesto da prezime, da bi na proleće ponovo izašle i sadile jaja“, objašnjava Tomanović.

Pročitajte još:

Prema njegovim rečima najviše ih ima u Beogradu i Vojvodini, a hrane se biljkama i velike su štetočine u poljoprivredi.

„Potpuno su bezopasne za ljude, potrebni su im naši stanovi. Treba ih samo izbaciti, ne uzimati ih rukama. Mreže na prozorima su najbolje, nikakvo prskanje nema smisla, vrlo su otporne. Čak mislim da ne postoji nikakav preparat, nemaju prirodnih neprijatelja, jer ovo nije njihova postojbina. Mada su u Severnu Italiju uneti neki njihovi paraziti koji uništavaju njihova legla, i u Sloveniju, pa je tu bolja situacija“, rekao je Tomanović u emisiji N1.

U nekim zemljama, poput SAD, dodaje, postoje neke feromonske klopke.

„One ih privlače i na taj način ih love, koncentrišu ih na jedno mesto“, kaže i ponavlja da nikakvo prskanje za njih nema smisla.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare