Simptomi kovida
Foto: Oliver BUNIC / AFP / Profimedia

Britanski naučnici analizirali su podatke dobijene iz aplikacije za praćenje kontakata zaraženih koronavirusom i otkrili šest različitih tipova bolesti kovid 19. Svaku od njih karakterisale su specifične grupe simptoma.

Kako su objavili naučnici s King’s College-a u Londonu, šest tipova bolesti direktno su povezani s različitim težinama bolesti, a zahvaljujući njima može se proceniti ko će od pacijenata imati problema s disanjem odnosno kome će trebati lečenje kiseonikom ili respiratorom, objavio je Rojters, a prenosi Dnevnik.hr.

Podaci iz aplikacije pokazali su kako infekciju koronavirusom prati niz različitih simptoma koji su kod nekih pacijenata bili na nivou običnog gripa, dok su drugi imali teške simptome ili čak umrli.

Studija, koja još čeka ocenu drugih naučnika, opisuje šest različitih tipova bolesti kovid 19.

Pročitaj i:

Poput gripa, ali bez temperature

Pacijenti su najčešće imali glavobolju, gubitak čula mirisa, bolove u mišićima, kašalj, bolove u grlu, bolove u grudima.

Poput gripa s temperaturom

Pacijenti su prijavljivali glavobolju, gubitak osjeta mirsa, kašalj, promuklost, bolove u grlu, gubitak apetita i vrućicu.

Gastrointestinalna verzija

Pacijenti su imali glavobolje, gubitak čula mirisa, gubitak apetita, proliv, bolove u grlu, bolove u grudima, ali ne i kašalj.

Ozbiljna verzija, prvi nivo – umor

Pacijenti su imali glavobolje, gubitak čula mirisa, kašalj, temperaturu, promuklost, bolove u grudima i jak umor.

Ozbiljna verzija, drugi nivo – smetenost

Pacijenti su imali glavobolje, gubitak čula mirisa, gubitak apetita, kašalj, temperaturu, promuklost, bolove u grlu, bolove u grudima, jak umor, bolove u mišićima i smetenost.

Ozbiljna verzija, treći nivo – abdominalni i respiratorni problemi

Pacijenti su imali glavobolje, gubitak čula mirisa, gubitak apetita, kašalj, temperatura, bolovi u grlu, bolovi u grudima, jak umor, smetenost, bolovi u mišićima, problemi s disanjem, proliv i bolovi u stomaku.

Još o koroni:

Pacijenti koji su bolovali od „ozbiljne verzije“ najčešće su završili na bolničkom lečenju i respiratoru, napominju naučnici sa King’s College-a.

Ova saznanja bi mogla da pomognu naučnicima i lekarima u procenjivanju rizika koji pacijenti imaju od oboljevanja od kovida 19 id a u skladu s tim planiraju bolničke kapacitete potrebne za lečenje. Ako znate već petog dana bolesti ko će imati komplikacije, imate dovoljno vremena da rano intervenišete, pratite nivo kiseonika u krvi i pobrinete se da primaju dovoljno tečnosti, istakla je dr Kler Stivens, jedna od naučnika na čelu studije.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare