Sestra severnokorejskog lidera Kim Džon Una, koja je izuzetno uticajna ličnost u toj zemlji, optužila je danas Seul za licemerje, kritikujuči vojne vežbe koje vodi sa SAD-om dok istovremeno preduzima diplomatske korake prema Pjongjangu.
„Najnovije zajedničke vojne vežbe Južne Koreje koje se još jednom vode uz pokriće gestova pomirenja sastoje se u razmatranju novog operacionalnog plana sa ciljem brzog uništenja naših nuklearnih i balističkih kapaciteta, rekla je Kim Jo Džong.
Te vežbe, takođe otkrivaju nameru Seula da proširi „napade na teritoriju“ Severne Koreje, dodala je ona u izjavi koju je prenela zvanična severnokorejska novinska agencija KCNA.
„Taj deo jasno ilustruje dvostruki karakter vlasti u Seulu, rekla je u osvrtu na akcije južnokorejskog predsednika Li Džae Mjunga i njegove administracije.
Novi južnokorejski predsednik LI Džae Mjung obećao je da će „poštovati“ politički sistem Severa i izgraditi „poverenje među vojskama“ i istovremeno se angažovao da će nastaviti dijalog sa Severom bez preduslova, što predstavlja politički prekid u odnosu na njegovog prethodnika Jun Suk Jeola.
I pored tih izjava Južna Koreja i SAD u ponedeljak su počele zajedničke vojne vežbe namenjenje pripremama protiv potencijalnih pretnji od Severa.
Li je opisao vežbe isključivo kao „defanzivne“ i rekao da nisu „namenjene povećanju tenzija“.
Severna Koreja, koja je napala svog suseda 1950, pokrećući Korejski rat, godinama negoduje zbog održavanja takvih vežbi između SAD i Južne Koreje, smatrajući da oni vežbaju pripreme za invaziju.