Američki predsednik Donald Tramp imenovao je ambasadora SAD u Nemačkoj Ričarda Grenela za vršioca družnosti direktora Nacionalne obaveštajne agencije (DNI), tela koje usmerava i nadzire 17 obaveštajnih agencija i njihov rad.
Grenel će preuzeti funkciju Džozefa Megvajera, koji je na mestu v.d. direktora od leta 2019. godine. Glas Amerike objavio je, pozivajući se neimenovani izvor, da će Grenel ostati u Berlinu na poziciji ambasadora SAD u Nemačkoj. Grenel biti na funkciji v.d. DNI oko 90 dana objavio je CNN napominjući da je aktuelni ambasador SAD u Nemačkoj i specijalni izaslanik Amerike za pregovore Beograda i Prištine prihvatio posao znajući to.
Čak i ako ostane na funkciji tri meseca, pred Grenelom je ozbiljan zadatak s obzirom na to da je njegova nova funkcija jedna od najuticanijih u SAD, a da elitne strukture nemaju mnogo poverenja u njegove sposobnosti. Naime, imenovanje Grenela naišlo je na kritike zbog njegovog neiskustva u obaveštajnim poslovima. Demokratski senator iz Virdžinije Mark Vorner, član odbora za obaveštajne poslove Senata, rekao je da je Tramp „izabrao pojedinca bez ikakvog obaveštajnog iskustva da bude na čelu obaveštajne zajednice u kapacitetu vršioca dužnosti“, preneo je AP.
Nacionalna obaveštajna agencija nadgleda 17 američkih agencija i organizacija. Funkcija koju prezuzima Grenel relativno je mlada i ustanovljena je 2005. godine kao bi se centralizovao nadozor Bele kuće nad obaveštajnim agencijama i kao odgovor na terorističke napade u SAD 11. septembra 2001. Godine.
Grenel će nadgledati i upravljati implementacijom budžeta Nacionalnog obaveštajnog programa i biti glavni savetnik predsednika, Nacionalno obaveštajnog saveta i Državne bezbednosti za bezbedonosna pitanja.
Obaveštajna zajednica čini 17 agencija i organizacija: 16. Ratno vazduhoplovstvo, Obaveštajna i bezbednosna komanda, Centralna obaveštajna agencija (CIA), Obaveštajna jedinica Obalske straže, Odbrambena obaveštajna agencija, Obaveštajna i kontraobaveštajna kancelarija, Obaveštajna i analitička kancelatija, Obaveštajni i istraživački biro, Kancelarija za terorizam i finansijske obaveštajne službe, Kancelarija direktora Nacionalne obaveštajne službe, Obaveštajna kancelarija Federalnog istražnog bira (FBI), Obaveštajna kancelarija marinskog korpusa, Nacionalna geoprostorno-obaveštajna agencija, acionalna kancelarija za izviđanje, NSA, Kancelarija mornaričke obaveštajne službe.
Kako navodi “The Foreign Policy Research Institute” direktor Nacionalno obaveštajne agencije je značajno ograničen kada je reč o upravljanju Bezbednosnom zajednicom na čijem je čelu, s obzirom na to da ne može da utiče na postavljanje na funkcije i svakodnevni rad organcija u zajednici. Međutim i pored toga je reč o “ključnoj” funkciji u američkoj politici.
Iako ne može da upravlja drugim obaveštajnim agencijama, direktor Nacionalne obaveštajne agencije u velikoj meri utiče na pisanje Nacionalne procene obaveštajnih podataka (NIE) dokumenta čiji sadržaj može da utiče spoljnu politiku Amerike. NIE dokument u prošlosti je bio u centru različtih kontroverzi.
Njujork Tajms ističe da je odlukom da postavi Grenela na mesto DNI Tramp “signalizirao da želi osobu od poverenja i agresivnog lidera na čelu obaveštajne zajednice prema kojoj se do nedavno ponašao obrazivo i sa kojom je u nekoliko navrata ratovao”.