Foto: BigTunaOnline / Shutterstock.com

Ruski regulator za komunikacije, Roskomnadzor (RKN), blokirao je pristup popularnoj aplikaciji za instant razmenu poruka Viber, navodeći višestruke neuspehe u uklanjanju kriminalnog sadržaja.

U svom saopštenju RKN je naveo da je pristup Viberu „ograničen“ zbog kršenja nacionalnih zakona koji imaju za cilj sprečavanje korištenja online aplikacija za razmenu poruka u svrhe “terorističkih i ekstremističkih” zločina, trgovine drogom i širenja “nezakonitih informacija,” piše Klix.ba.

Anton Nemkin, član Državne dume i odbora za informativnu politiku i komunikacije u parlamentu, izjavio je za novinsku agenciju TASS da vlasnici Vibera nisu platili kazne u iznosu od 1,8 miliona rubalja (17.230 dolara) te da „nastavljaju ignorisati ruske zakone“. Dodao je da Viber „ne uklanja nezakonite informacije“, uključujući sadržaj povezan s konfliktom između Rusije i Ukrajine.

Nemkin je takođe izjavio da je aplikacija popularna među prevarantima koji ciljaju starije osobe. Tvrdio je da bi strane obaveštajne službe mogle iskoristiti Viber kao alat za regrutaciju potencijalnih špijuna.

Elina Sidorenko, koja vodi nevladinu organizaciju za online sigurnost Bely Internet (Beli Internet) i članica je Predsedničkog saveta za ljudska prava, izjavila je za novine Komsomolskaja pravda da su Rusi izgubili 5 milijardi rubalja (47,8 miliona dolara) zbog prevara putem Vibera. „Viber nije zaštitio svoje korisnike, nije želeo da sarađuje s vlastima“, kazala je.

Moskva je poslednjih godina pojačala mere protiv platformi društvenih mreža, tvrdeći da krše nacionalne zakona kroz hosting nezakonitog sadržaja. Kremlj tvrdi da su to dezinformacija, govora mržnje i promocije „ekstremističkih“ aktivnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Godine 2022. vlasti su zabranile pristup X-u (ranije Twitter) i proglasile Metu, matičnu kompaniju Facebooka i Instagrama, „ekstremističkom organizacijom“ zbog odbijanja uklanjanja sadržaja.

Viber je osnovan 2010. godine od strane Igora Magazinika, koji je emigrirao iz Rusije u Izrael kada je imao 16 godina, i izraelsko-američkog preduzetnika Talmona Marka. Kompaniju je 2014. godine kupio japanski tehnološki gigant Rakuten.

BONUS VIDEO: Nova instragram prevara: Korisnicima stižu poruke o kršenju autorskih prava

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar