Sergej Lavrov Foto: AP Photo/Jason DeCrow

Iako se od početka rata u Ukrajini spekuliše o promenama u najužem krugu Vladimira Putina i njegovom razočarenju u bliske saradnike, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sigurno se na nalazi na tom spisku. Već mesecima Lavrov ubedljivo i dosledno širi poruku Kremlja o neophodnosti "specijalne vojne operacije", ali i žestoko brani stavove koje zastupa. Jedan od tih slučajeva dogodio se nedavno u Ujednjenim Nacijama, ali i tokom njegovih medijskih istupa ranijih meseci zbog čega je stekao nadimak "Putinov besni pas".

Lavrov je nedavno na sednici Generalne skupštine UN u Njujorku da je Ukrajina potrošni materijal za Zapad koji predvode SAD u njihovoj borbi protiv Rusije.

„Svakom nepristrasnom posmatraču je krajnje jasno da je za Anglosaksonce, koji su u potpunosti potčinili Evropu, Ukrajina samo potrošni materijal u borbi protiv Rusije“, istakao je Lavrov.

Prema njegovim rečima, NATO je Rusiju proglasio direktnom pretnjom na putu ka totalnoj dominaciji SAD i označio Kinu kao dugoročni strateški izazov. Lavrov kaže i da SAD pokušavaju da pretvore ceo svet u svoje „dvorište“, koristeći nelegitimne jednostrane sankcije protiv onih koji se ne slažu.

Vašington je zadao sebi zadatak da preuzme azijske teritorije, rekao je ruski ministar spoljnih poslova.

„Oni se igraju vatrom oko Tajvana. Povrh toga, obećavaju vojnu podršku Tajvanu“, istakao je Lavrov.

On je kazao i da su zapadne države izazvale propadanje sistema UN.

„Jedna od posledica krstaškog rata protiv onih koje je Zapad proglasio za nepoželjne je sve dublje propadanje multilateralnih institucija, koje SAD i njeni saveznici pretvaraju u oruđe za ispunjavanje svojih interesa. Ova linija je nametnuta UN, njenom Savetu za ljudska prava, Unesku i drugim multilateralnim telima“, naglasio je Lavrov.

Finansijske i logističke prepreke koje postavljaju SAD i Evropska unija izvozu ruskog žita i đubriva još nisu u potpunosti uklonjene, rekao je on.

„Pohvaljujemo napore generalnog sekretara (UN Antonija Gutereša), koji je omogućio Istanbulski sporazum od 22. jula. Međutim, ovi sporazumi se moraju primeniti. U međuvremenu, većina brodova koji prevoze ukrajinsko žito ne plovi u najsiromašnije zemlje, dok finansijske i logističke prepreke koje su stvorile SAD i EU ruskom izvozu žitarica i đubriva još nisu u potpunosti uklonjene“, naveo je Lavrov.

„Rusija neće preduzeti prve korake ka dijalogu sa Zapadom“

Rusija u trenutnoj situaciji neće preduzeti prve korake ka dijalogu sa Zapadom, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

„Ne odbijamo kontakte, a kada se dobiju odgovarajući predlozi, pristajemo. Naši partneri žele da se sastanu tiho da niko ne zna za to, izvolite. Jer uvek je bolje razgovarati nego ne razgovarati. Ali u situaciji u kojoj smo mi, Rusija sada neće preduzeti nikakve prve korake“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare posle obraćanja na sednici Generalne skupštine UN u Njujorku, prenele su RIA Novosti.

„Oni će nas kontaktirati pa ćemo videti“, kazao je Lavrov.

Ruski ministar spoljnih poslova je naglasio da Rusija ne odbija pregovore sa Ukrajinom, ali da što duže Kijev bude to odbijao, biće teže pregovarati.

„Mi imamo svoju doktrinu nuklearne bezbednosti“

On je istakao da su sve situacije kada Rusija može da upotrebi nuklearno oružje jasno precizirane u vojnoj doktrini zemlje.

„Što se tiče Ruske Federacije, predsednik i drugi predstavnici Kremlja su to u više navrata izjavljivali, mi imamo svoju doktrinu nuklearne bezbednosti, to je dokument koji je dostupan javnosti, u njemu je sve zapisano“, naveo je Lavrov.

On je istakao da će Rusija nedvosmisleno poštovati rezultate referenduma koji se održavaju u samoproglašenim Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici (DNR i LNR), kao i u oslobođenim područjima Hersonske i Zaporoške oblasti.

„Kao što je predsednik (Rusije Vladimir) Putin rekao, sigurno ćemo poštovati rezultate ovih demokratskih procesa“, rekao je ruski ministar spoljnih poslova na konferenciji za novinare.

Poređenje Kosova i Buče

Njegov veliki šou u Ujedinjenim Nacijama nije prvi put da je Lavrov žestoko napao ostatak sveta, a branio poteze Kremlja. Slično se dogodilo u aprilu ove godine, kada su otkriveni monstruozni zločini ruske vojske u Buči. Međutim, šef diplomatije imao je drugačije objašnjenje.

Ukrajinski režim, gubeći na bojnom polju, priređuje insceniranja „na krvi“ kako bi satanizovao Rusiju u očima međunarodne zajednice, navodi se u članku koji je objavio ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov za list „Izvestija“.

„Gubeći na bojnom polju, ukrajinski režim i njegovi zapadni pokrovitelji ne prezaju od krvavih insceniranja kako bi satanizovali našu zemlju u međunarodnom javnom mnjenju. Već su se dogodili Buča, Marijupolj, Kramatorsk, Kremenčug. Na pripreme novih insceniranih incidenata redovno sa činjenicama u rukama upozorava rusko Ministarstvo odbrane“, primetio je Lavrov.

Lavrov kao prvi primer navodi srpsku pokrajinu Kosovo i Metohiju i selo Račak 1999. godine.

„Grupa inspektora OEBS-a stiže na mesto pronalaska nekoliko desetina leševa obučenih u civile. Šef misije odmah, bez ikakve istrage, objavljuje da je u pitanju genocid, iako nije u mandatu međunarodnog zvaničnika da donosi takve zaključke. NATO odmah počinje oružanu agresiju na Jugoslaviju, namerno uništavajući televizijski centar, mostove, putničke vozove i druge civilne objekte. Kasnije se sa sigurnošću ispostavlja da ubijeni nisu bili civili, već militanti bandi Oslobodilačke vojske Kosova, preobučeni u civilnu odeću“, rekao je tada Lavrov.

Glavni rezultat agresije je nasilno odvajanje Kosova od Srbije i stvaranje tamo najveće američke vojne baze na Balkanu Bondstil, smatra ruski šef diplomatije.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare