Alepo Sirija zemljotres Foto:Tanjug/AP Photo/Hassan Ammar

Dok je ove nedelje čekao odloženi let sa aerodroma u Istanbulu, Samet Jilmaz je podigao telefon, pokazujući na fotografiju ruševina u Turskoj nakon potresa. Rekao je da je njegov brat Ismail sahranjen ispod ruševina. Samet živi u Bahreinu, ali se pridružio brojnim ljudima koji putuju u južnu Tursku nakon zemljotresa koji je ubio hiljade ljudi.

Kao i drugi, on veruje da je veća verovatnoća da će pronaći svog nestalog brata ako sam pregleda ruševine.

Ismail, 26-godišnji blagajnik u supermarketu, boravio je kod rođaka u provinciji Hataj na granici sa Sirijom u vreme zemljotresa. Drugi, uključujući njegovog zeta, izvučeni su kasnije tog dana iz ostataka zgrade, ali Ismail nije pronađen, rekao je Samet, prenosi BBC.

„Toliko mi nedostaje. Došao sam iz Bahreina u Tursku da ga potražim. On je moj jedini brat“, rekao je za BBC.

Samet je opisao Ismaila kao inteligentnog i „stidljivog sa devojkama“. Rekao je da očajnički želi dobre vesti, ali smatra da „nema pomoći“ u potrazi.

Po dolasku u Tursku, Samet je satima čekao u Istanbulu na let koji će ga odvesti u Adanu na jugu zemlje, pre nego što je započeo višesatnu vožnju do provincije Hataj.

„Ovde je tako hladno. Život je težak“, rekao je on u poruci u utorak kasno uveče po dolasku u pokrajinu, koju je razorio zemljotres.

Pošto nije imao gde da ostane, grejao se na vatri tokom noći, dok je čekao dan kako bi mogao da započne potragu za Ismailom.

Samet nije sam. BBC je razgovarao sa ljudima iz cele Turske i inostranstva koji su putovali u područja pogođena zemljotresom da traže nestale voljene.

U gradu Antakiji, muškarci naoružani pijucima i pajserima u utorak su probijali ruševine srušene zgrade tražeći preživele. Oni su za BBC rekli da su članovi porodice stanara zgrade i da su došli iz Istanbula da traže svoje rođake.

Studentkinja medicine Ajlin Pulat nije mogla da pronađe nekoliko članova svoje porodice, uključujući roditelje, nakon što je zemljotres pogodio Tursku. Ona je smeštena u Mugli, više od 1.000 km od njene porodične kuće u Adijamanu.

PROČITAJTE JOŠ:

Bez vesti o sudbini svoje porodice, krenula je na četvoročasovno putovanje autobusom, dvočasovni let i više od dva sata vožnje do svog rodnog grada kako bi saznala da li su živi. Na njeno veliko olakšanje, stigla je i otkrila da su njena braća i sestre i roditelji preživeli. Ali 20 drugih rođaka je umrlo.

„Kada sam stigla, videla sam da je veliki deo grada uništen i da nema bezbednog mesta za ljude da se sklone“, rekla je ona.

„Jedino olakšanje koje sam dobila je da vidim da je skoro cela moja uža porodica bezbedna. Nisam bila sigurna pre nego što sam stigla tamo. Kada sam ih pronašala, svi su bili obučeni u pidžame i tako sam znala da su pobegli bez ičega. Svi smo se smrzli.“

Ona je rekla da je čula buku iz nekih srušenih zgrada, ali da su spasilački napori uglavnom prepušteni stanovnicima grada.

„Ljudi samo bespomoćno čekaju da dođu do svojih najmilijih ispod ruševina. Ovde nam treba podrška što pre“, rekla je.

BONUS VIDEO: Srpski spasioci u Turskoj

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar