Belgijska ministarka zdravlja Megi De Blok je ove nedelje u parlamentu nosila neobičnu masku za lice kojom je privukla pažnju medija, a njene fotografije su momentalno postale viralne na društvenim mrežama.
Fotografiju s maskom na licu – a na maski je, zapravo, ištampano njeno lice – stavila je na svoj Twitter profil i napisala da sav prihod od prodaje maski ide u humanitarne svrhe.
Gisteren zette ik een masker op waarvan de opbrengst naar het goede doel gaat.https://t.co/t2eRNgn77W
— Maggie De Block (@Maggie_DeBlock) July 15, 2020
Ministarka De Blok je, to će joj svi priznati, prilično živopisna osoba i na internetu se mogu pronaći najrazličitiji primeri njenih „fejlova“, poput onoga kad na video pozivu preko aplikacije Zoom čačka nos, ali se u moru meme-ova i duhovitih fotografija i snimaka ne sme smetnuti s uma da je Megi de Blok pre svega dobra u poslu koji obavlja.
Ministarka De Blok sada ima 58 godina. Diplomirala je na „Vrije Universiteit“ u Briselu, a uspon u njenoj političkoj karijeri počeo je 2011. kada je izabrana za državnog sekretera za migracije, društvenu integraciju i suzbijanje siromaštva. Na toj funkciji bila je do 2014, kada je preuzela posao ministra pravde. na tom mestu bila je nekoliko meseci, od jula do oktobra kada postaje ministrka zdravlja.
Da je Megi de Blok dospela na neku drugu – bilo koju drugu – funkciju, kao ministarka pravde, ministarka finasija ili čak i predsednica zemlje, verovatno niko ne bi ni obratio pažnju na njenu telesnu težinu niti joj je spočitavao osim zluradih. Ipak, postavljanje Megi De Blok na funkciju Ministra za socijalna pitanja i zdravlje izazvalo je lavinu komentara, a u načinu na koji je javnost pericipira izvesno ulogu igra i podatak da je jedan od najvećih zdravstvenih problema Belgije gojaznost – od koje pati 47% stanovništva.
Predviđali su joj i premijersko mesto, ali je veće iznenađenje usledilo kada je saopšteno da će preuzeti ulogu ministarke zdravlja u novoj vladi desnog centra te države 2014. godine.
Tada su krenuli povici i navodno dobronamerna pitanja raznih dušebrižnika može li jedna ekstremno gojazna osoba da brine o zdravlju nacije, a Megi koja je u to vreme imala 130 kilograma, odgovorila je: „Znam da nisam model, ali trebalo da se računa ono što je unutra, a ne pakovanje“.
I stvarno se računalo.
Dve godine za redom, 2013. i 2014. godine, Megi de Blok izabrana je za najpopularniju političkarku u Flandriji, da bi 2015. godine bila izabrana za najbolju političarku u celoj Belgiji.
Prvi koji je podigao glas protiv Megi bio je Tom van de Vege, dopisnik belgijske VRT televizije iz Vašingtona. Međutim, ima i onih koji su stali u njenu pdrbranu poput holandske NOS televizija, koja je njenu ogromnu figuru uporedila sa lepoticama sa Rubensovih slika.
De Blok se našla u centru pažnje i kada su mediji preneli vest da je ministarka zamolila Belgijance u martu mesecu da ozbiljno shvate epidemiju koronavirusa i da zaborave na termine „grupni seks“ i „orgije“, pa je saopštila da Belgijanci ne smeju da imaju seks kada su u prostoriji više od dve osobe.
Ipak, radilo se o pogrešno protumačenoj vesti. Ova dezinformacija se „vrtela“ nekoliko dana uglavnom po inostranim nalozima na društvenim mrežama, a potekla je od teksta sa sajta World News Daily Report. U originalnom tekstu stajalo je da je ova odluka došla nakon što je prošle nedelje „380 ljudi zaraženo“ tokom navodne orgije u kojoj je učestvovalo 500 ljudi.
Ipak, promakla je činjenica da je reč o satiričnom sajtu na kome se navodi da tu „činjenice nisu bitne“ i da su „svi likovi u člancima na ovom sajtu – čak i oni koji su bazirani na stvarnim ljudima – u potpunosti izmišljeni i svaka sličnost sa stvarnim osobama, živim, mrtvim ili nemrtvim je potpuno čudo“.