Demokratska partija socijalista (DPS), čiji je lider crnogorski predsednik Milo Đukanović, vidi šansu u izborima naredne godine koje bi mogla da priprema politička vlada, a mnogo toga zavisi i od povlačenja Đukanovića, što on nije decidno odbacio u poslednjim obraćanjima, ocenio je za "Novu" Srdan Kosović, glavni i odgovorni urednik podgoričkih "Vijesti".
Padom Vlade Zdravka Krivokapića otvorile su se nove mogućnosti za DPS. Glasovima upravo te partije, od smene je sačuvan Dritan Abazović, a sa funkcije razrešen Zdravko Krivokapić. Kosović smatra da je partija Mila Đukanovića u mnogo boljoj poziciji od ranijeg perioda. Međutim, postoji bojazan da prevelika očekivanja naposletku ne budu ispunjena.
„DPS se, bez ikakve dileme, nalazi u boljoj poziciji nego što je to bilo prethodnih meseci, ali isto tako biračko telo i partijska struktura mogu da dožive šok ukoliko očekivanja koja su sada naduvana ne budu ispunjena. Još jedna opasnost po DPS je znakovita netransparentnost procesa, koji brine one unutar partije -o tome šta je tačno dogovoreno i da li će i ko biti žrtvovan kao deo dogovora“, kaže urednik „Vijesti“.
Namere čelnika DPS-a otkrila je činjenica da poslanici te partije nisu glasali za skraćenje mandata Skupštini, čime bi u roku od 100 dana bili raspisani vanredni parlamentarni izbori. Takva odluka DPS-a indikuje da postoji scenario koji je mnogo prihvatljiviji za Mila Đukanovića.
„Da dogovor postoji ishodi pre svega iz odluke DPS da ne glasa za skraćenje mandata čime bi se išlo na izbore, a što je bila jedna od poruka koju je ta partija, ali i njeni partneri slali mesecima unazad. Možda DPS vidi veću šansu u izborima naredne godine koje bi mogla da priprema politička vlada, a mnogo toga zavisi i od povlačenja Đukanovića, što on nije decidno odbacio u poslednjim obraćanjima“, ocenio je Kosović.
DPS podržava manjinsku Vladu
Lider DPS-a i predsednik Crne Gore Milo Đukanović poručio je da će njegova stranka podržati formiranje manjinske Vlade, što je predložio čelnik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.
„Podržaćemo svaku Vladu koja će da čuva građanski i sekularni karakter Crne Gore, da unapređuje multietničku demokratiju i da doprinosi dinamičnom ekonomskom razvoju, kako bi Crna Gora, kao demokratski i ekonomski razvijena zemlja, u bliskoj budućnost bila deo Evropske unije“, rekao je Đukanović.
On ocenjuje da se njegova zemlja sada nalazi „u procesu konsolidacije vlasti“ i da je njen najveći interes da što pre dobije odgovornu Vladu. Kako je istakao, njegova Demokratska partija socijalista je i nakon izbora 2020. godine ponudila da podrži manjinsku Vladu, smatrajući da će „biti veoma opasno za Crnu Goru ako vladajuća koalicija bude tako zavisna od velikosrpskog nacionalizma“.
„Danas kažemo: Spremni smo da pružimo podršku manjinskoj vladi – dakle koalicijama koje su građanskog karaktera, koje žele da pomognu Crnoj Gori da ide ka Evropi – spremni smo da podržimo tu vladu i u njoj nećemo učestvovati. Trebalo je očigledno ovakvih 14 meseci neuspešnog iskustva da bi se sada vratili tom predlogu“, rekao je Đukanović.
URA pregovara s SNP-om
Članovi Građanskog pokreta URA, koji predvodi Dritan Abazović, otpočeli su pregovore o formiranju manjinske Vlade. Na razgovore su prvo pozvani Socijalistička narodna partija (SNP), Građanski savez Civis i manjinske partije.
Kako su istakli iz URE, naredni korak su pregovori sa Demokratama Alekse Bečića i Demokratskim frontom (DF), dok Đukanovićev DPS neće biti deo manjinske Vlade.
Pokret URA se nada da će u roku od 10 dana pred građane izaći sa konkretnim planom, nakom čega će početi proces izbora manjinske Vlade.
Demokrate: URA sarađuje sa DPS-om
Usled sve većih tenzija i rata saopštenjima koji vode sa pokretom URA, čelnici Demokrata pozvali su na proteste ukoliko se ispostavi tačnom njihova tvrdnja da je URA zapravo već formirala koaliciju sa DPS-om.
„Koalicija URA i DPS je sklopljena. Ako dođe do smene Alekse Bečića, svi na proteste u Podgorici“, naveli su iz ove stranke.
Demokrate smatraju da su reforme počele, ali da ih URA prekida „jer je sklopila pakt sa DPS-om“.
„Sada se šire laži da neće biti reformi ako Bečić ostane. To su banalne izmišljotine, koje stižu iz DPS-a“, poručiju iz štaba Demokrata.
„U prilog tome, čak su i podelili resore i to ovako: URA pet + premijer, SNP sedam, od toga navodno četiri nestranačka, videćemo čija i manjine šest, od čega četiri iz DPS-a kao nestranačka“, predočili su iz stranke Alekse Bečića.
BONUS VIDEO Propao plan da se smeni Dritan Abazović – sednica parlamenta nije održana
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: