Foto: Profimedia.rs

U prvim nedeljama rata u Ukrajini, kada je ruska vojska napadala Kijev, ukrajinskoj vladi je bilo potrebno oružje, i to brzo. Tako je Ministarstvo odbrane uputilo očajnički telefonski poziv. Na drugom kraju linije bio je Sergej Pašinski, bivši poslanik koji je godinama nadgledao vojnu potrošnju. Veći deo vremena proveo je pod istragom zbog sumnje za korupciju ili negiranja optužbi. Sada živi u političkom egzilu na svom seoskom imanju, ostavljen po strani od strane predsednika Vladimira Zelenskog, koji je obećao narodu da će iskoreniti korupciju.

„Izađite na ulicu i pitajte da li je Pašinski kriminalac“, rekao je Zelenski na nacionalnoj televiziji 2019.  godine

„Garantujem vam da će od 100 ljudi 100 reći da je zločinac“, istakao je ukrajinski predsednik.

Ali Pašinski je imao veze sa biznisom sa oružjem i, što je možda važno, znao je kako da deluje u sukobu. U vladi, to ga je učinilo ključnm figurom skandala. Tokom rata, to ga je činilo neprocenjivim.

Ključni poziv

Osamnaest meseci kasnije, otkrila je istraga Njujork tajmsa, kompanija vezana za Pašinskog postala je najveći privatni snabdevač Ukrajine oružjem. Kupuje i prodaje granate, artiljerijske granate i rakete preko transevropske mreže posrednika. Kompanija „Ukrajinska oklopna tehnologija“ prijavila je svoju najbolju godinu tokom prošle godine, sa ukupnom prodajom od više od 350 miliona dolara, u odnosu na 2,8 miliona dolara godinu pre rata, prenosi Njujork tajms.

Pašinski je ponovo pod istragom, a ukrajinske vlasti pažljivo ispituju cene oklopne tehnologije i njegove finansijske odnose sa zvaničnicima za nabavku i kompanijama u inostranstvu, rekla su dva zvaničnika upoznata sa ovim pitanjem.

Ovog meseca, istražitelji obaveštajne službe pretresli su kancelarije jedne državne kompanije, tražeći dokaze protiv Ukrajinske oklopne tehnologije. Većina onih koji su govorili o istrazi učinili su to pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju o istrazi koja je u toku.

Ukrajinska ratna strategija o kojoj se malo zna

Pašinski i mreža naoružanja koju je izgradio ističu aspekt ukrajinske ratne strategije o kome se malo raspravlja. U ime oružja koje im je bilo potrebno za prvu liniju fronta, lideri su vaskrsli ličnosti iz teške prošlosti Ukrajine i poništili, barem privremeno, godine antikorupcijske politike. Vladini zvaničnici su prestali da stavljaju na crnu listu dobavljače koji su opljačkali vojsku i prekršili mnoga pravila o javnom otkrivanju podataka.

Administracija Zelenskog je sve ovo uradila uz obećanje da će nastaviti da se bori protiv korupcije. To je dovelo do neprijatnih kontradikcija – poput administracije koja se obraća za pomoć nekome koga je označila kao zločinca, sa zahvalnošću kupuje oružje i istovremeno ga istražuje.

U bliskoj budućnosti, kockanje se isplati. Ukrajina je zadržavala ruske trupe dovoljno dugo da stigne međunarodna pomoć. A Ukrajinska oklopna tehnologija ima desetine miliona dolara u tekućim ugovorima za podršku ratnim naporima. Dugoročni rizik je da ove privremene promene postanu ukorenjene, i da će Pašinski i drugi koji su bili po strani izaći iz rata sa više novca i uticaja nego ikada.

Ukrajinski lideri razumeju ovaj rizik.

Foto:profimedia.rs

„Mi nismo baš idealisti u tom pogledu. Kada je izbio rat, hteli smo ogromne količine, odmah“, rekao je zamenik ministra odbrane Vladimir Havrilov u intervjuu.

Istraga Tajmsa širom Evrope pokazuje kako se to dogodilo i kako je politika Ukrajine, nastala iz očaja, podigla cene i dodala sloj po sloj sticanja profita.

Mreža Pašinskog, na primer, kupuje oružje, a zatim ga prodaje, pa ga ponovo kupuje i ponovo prodaje, prema poverljivim ugovorima i vladinim dokumentima koje je dobio Tajms, zajedno sa intervjuima sa više od dvadesetak sadašnjih i bivših vladinih zvaničnika i ličnosti iz industrije oružja.

Sa svakom transakcijom cene rastu — kao i profit saradnika Pašinskog — sve dok krajnji kupac, ukrajinska vojska, ne plati najviše.

Veliki deo novca koji pokreće ovaj sistem dolazi od evropske pomoći, prema zvaničniku koji zna za finansiranje Ukrajine iz rata. Ali evropski i američki zvaničnici ne žele da razgovaraju o Pašinskom, iz straha da ne upadnu u narativ Rusije da je ukrajinska vlada beznadežno korumpirana i da mora da bude smenjena.

Privatno, međutim, kažu da je ponovno pojavljivanje ličnosti poput Pašinskog jedan od razloga zašto američka i britanska vlada kupuju municiju za Ukrajinu, a ne samo da predaju novac.

Foto: Nikitin Maxim / TASS / Profimedia

Pašinski poriče finasijski interes

Pašinski, koji je šef ukrajinske trgovinske grupe za industriju oružja, poriče da ima bilo kakav finansijski interes u poslovanju sa oružjem. Na papiru, on je u pravu. Ali u Ukrajini dokumenti ne odražavaju uvek stvarnost.

PROČITAJTE JOŠ:

Zvaničnici iz tri različita dela ukrajinske vlade, uključujući visokog zvaničnika za nabavku oružja, kažu da kada vlada želi da kupi oklopne tehnologije, ona pregovara sa Pašinskim.

„On je uvek vodio računa o tome kako je ta kompanija organizovana“, rekao je Havrilov.

Ukrajinska vojska se u velikoj meri oslanja na municiju sovjetskog kalibra, a ona postoji uglavnom u zemljama bivšeg sovjetskog bloka, uključujući i neke koje ne žele da se suprotstave Rusiji prodajom Ukrajini. Za pristup tom snabdevanju potrebne su iskusne mreže koje imaju Pašinski i njegov tim.

Pašinski je negirao da je pregovarao o takvim poslovima i svoje godine skandala pripisao ruskim kampanjama dezinformacija.

„Nikada nisam bio i nikada neću biti oličenje ili simbol korumpiranog sistema“, rekao je on.

Što se tiče televizijskih primedbi Zelenskog pre nekoliko godina, „predsednik je jednostavno napravio grešku“, rekao je on.

Foto:Mihail Andronik / Sputnik / Profimedia; kshykov Mykola/Ukrinform/ABACA; FADEL SENNA / AFP / Profimedia;

Tokom godina, krivične istrage o poslovima Pašinskog su odbačene. Njegov je dobio posao u državnom kupcu oružja, a ukrajinska oklopna tehnologija je dobila vladine ugovore za minobacače i oklopna vozila, uprkos tome što ima malo zaposlenih i nema proizvodnih kapaciteta.

Njegova porodica kupila je mercedes i rendž rover i živela u kući od 10.000 kvadratnih metara na imanju ograđenom zidom sa jezerom i privatnom crkvom.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar