Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Evropski parlament počeo je vanredno zasedanje koje za jedinu tačku dnevnog reda ima debatu o višegodišnjem EU budžetu i fondu za oporavak, koji su 21. jula usvojili lideri EU 27, nakon pet dana pregovora u Briselu.

Parlamentarci načelno pozdravljaju postizanje dogovora i pokazanu solidarnost na nivou EU 27, ali i upozoravaju da neće pristati na rezove u EU programima u cilju popunjavanja nacionalnih budžeta zemalja članica.

Predsednik Evropske narodne partije Manfred Veber ocenio je da je Evropski savet poslao jasan signal zajedništva.

Veber kaže da nigde u svetu 27 država nisu dale tako snažan i jedinstven odgovor na krizu COVID19 kao što je to uradila Evropa.

„Zadovoljan sam sporazumom, ali ne i raspodelom“, naglasio je Veber.

On je najavio da ima mnogo prostora za kritiku i da Evropski parlament „nije spreman da proguta gorku pilulu“ o budžetu za koji smatra da ne dalje pravi odgovor na izazove EU u narednih sedam godina.

Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

„EPP je obećeo jaku i efikasnu graničnu i obalsku stražu, a sada nema dovoljno novca za to. Obećali smo rešavanje velikih zaraza, a dobili smo dramtične rezove u oblasti zdravstva. U oblasti inovacija već gubimo trku sa Kinom i Azijom, a dobili smo dodatne rezove u programu Horizont. Obećali smo jaku EU u svetu, a odbrana, susedstvo, Afrika- sve sami rezovi u finasiranju“, poručio je Veber.

On je upozorio da Evropa nije „automat za pare“ za zemlje članice, a da je 90 procenata od 750 miljardi evra iz fonda za oporavak otišlo na budžet država članica.

Predsednica grupe evropskih socijaldemokrata Irače Garsija Perez ocenjuje da će dogovor EU27 o paketu za oporavak koji podrazumeva i zajedničko zaduživanje na svetskim tržištima kapitala „ući u istoriju“.

Ona dodaje da je EU izvukla pouku iz prethodne ekonomske krize i shvatila da mere štednje pomažu bankama, nauštrb građana, ali i najavila da će Evropski parlament pregovarti sa Evropskim savetom o poboljšanju uslova iz budžeta i fonda za oporavak.

„Socijaldemokrate neće prihvatiti rezove u programima koji se odnose na budućnost i koji su nam porebni da bi osigurali našu autonomiju i stratešku poziciju. Nadam se da ćemo što pe početi pregovore na povećanju fondova za programe Horizont, Erasmus, Saradnja i razvojna pomoć, Digitalna Evropa“, kaže Garsia Perez.

Foto:EPA-EFE/PATRICK SEEGER

Ona je pozvala na solidarnost kkao unuar Evrope tako i Evrope sa ostatkom sveta kojim je pomoć najpotrebnija.

„Takođe, moramo biti odlučni po pitanju vladavine prava. Niti jedan evro ne može da ode vladama koje se ne pridržavaju vladavine prava i fundamentalnih prava“, zaključila je Perez Garsija.

Šef političke grupe evropskih liberala „Obnovimo Evropu“ Dačijan Čološ navodi da je EU pokazala „vanrednu solidarnost“ odlukom da se zajedno zaduži kako bi odgovorila na jednu od njatežih kriza ikada.

„U pitanju je istorijski dogovor koji ne bi trebalo da nas ograniči u ambicijama. Evropski savet prioritet fonda za oporavak stavlja na nacionalne programe, a ne zajedničku evropsku investicionu strategiju. Pozajmice neće imati smisla ako ne budemo njima finansirali stvarne evropske programe“, upozorava Čološ.

On ukazuje da nacionalni programi moraju da integrišu evropske prioritete i da će Parlament insistirati na tome u daljoj raspravi.

Predsednik grupe liberala u Evropskom parlament takođe je naglasio važnost povezivanja fonda za oporavak s poštovanjem vladavine prava u zemljama članicama i to ne „samo na rečima već i u praksi“.

Da bi EU budžet stupio na snagu mora biti podržan od strane Evropskog parlamenta.

Kada je reč o instrumentu zajedničkih pozajmica, on će zahtevati mišljenje Evropskog parlamenta i ratifikacuju od strane svake zemlje članice.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar