Darko Komarac Foto: Privatna arhiva

Ekipa igrača koji su 2008, 2009. godište i mlađi od toga, sportskog kluba Lineburg, osnovanog daleke 1901. godine, pokazala je kako i pored rata koji bukti u svetu može da se funkcioniše. Naime, ovu fudbalsku ekipu čine deca iz raznih krajeva sveta, odnosno 13 različitih nacionalnosti, a na njenom čelu nalazi se Srbin Darko Vignjević.

Njihov trener Darko Vignjević iz Srbije objasnio je kako to nije nimalo lak posao, ali da mora da postoji „volja da živimo jedni kraj drugih sa velikom tolerancijom i razumevanjem“.

Foto: Privatna arhiva

„Živim sa svojom porodicom u Lineburgu već 15 godina, a 11 godina radim kao trener u lineburškom sportskom klubu“, kaže on.

U klubu je zadužen i za Integraciju mladih igrača i dece pristižu iz svih krajeva sveta.

„Pored uloge u početnim kategorijama dece do 11 godina trener sam i ekipe do 16 godina, u kojoj imamo igrače iz 13 odnosno 15 različitih nacionalnosti i svi živimo i radimo kao jedan bez ikakvih problema“, kaže Vignjević.

Foto: Oliver Willy/ImageSource/Profimedia

Prema njegovim rečima, kada deca stignu u klub, ne govore nemački jezik, povučeni su i stidljivi, ali vremenom postaju opušteni „kada vide da svi funkcionišu kao jedna velika familija“.

„Deca se opuštaju i lagano počinju da koriste nemački jezik koji nam je ovde svima potreban“, kaže trener.

On objašnjava da je toj deci fudbal velika ljubav i da to potiskuje sve teškoće kroz koje prolaze u procesu integracije.

Pročitajte još...

„Mi svi imamo zajedničku ljubav, i to je fudbal. U to sam se uverio kada sam pomenuo ideju da bi oni koji možda i nisu baš talentovani za fudbal i pored toga mogli da žive od njega. Njih devetoro sam upisao, od kojih je sedmoro položilo ispit za fudbalskog sudiju“, kaže on.

Kako pravila u nemačkom fudbalu kažu da svaka ekipa mora da ima po jednog sudiju ukoliko ne želi da plati kazne, koje nimalo nisu male, ovim potezom, kaže Vignjević, klub je rasterećen i u svet je poslat primer kako bi trebalo da se funkcioniše.

„Sve je moguće kad se razmišlja i radi na pravi način. Integracija je svima od koristi i pored svih poteškoća“, kaže on.