Lideri političkih partija u Italiji i dalje su daleko od dogovora o novom predsedniku države, pošto se mnogi protive promeni na čelu vlade u strahu od vanrednih parlamentarnih izbora.
Premijer Mario Dragi važi za kandidata sa najvećim izgledima da preuzme pretežno ceremonijalnu funkciju šefa države, ali bi njegov prelazak u predsedničku palatu Kvirinal mogao da znači vanredne izbore koje mnoge partije ne žele.
Današnji, drugi krug glasanja za predsednika Italije u parlamentu, po svemu sudeći će biti neuspešan kao i jučerašnji, prvi, kada je ubedljiva većina poslanika ubacila prazan, nevažeći listić, navodi Asošiejted pres.
Da bi neko postao predsednik Italije, u prva tri kruga glasanja potrebno je da dobije podršku dve trećine članova parlamenta, odnosno 672 glasa. Od četvrtka, kada će biti održan četvrti krug glasanja, za izbor predsednika će biti dovoljna prosta većina od 505 poslanika. Ali i taj niži uslov trenutno se čini kao nedostižan.
U nekim ranijim ciklusima predsedničkih izbora u Italiji bilo je potrebno više od deset krugova glasanja.
Jedna od mogućnosti oko kojih sada pregovaraju lideri stranaka sa svih strana političkog spektra jeste da premijer Dragi bude izabran za šefa države, čiji mandat traje sedam godina.
Dragi, 74-godišnji ekonomista i bivši predsednik Evropske centralne banke, postao je premijer u februaru 2021. godine, prihvativši poziv predsednika Italije Serđa Matarele da predvodi vladu nacionalnog jedinstva.
On je na čelu vlade u kojoj su levičarske, desničarske, centrističke i populističke stranke, formirane u trenutku kada je trebalo upravljati krizom izazvanom pandemijom koronavirusa i ubediti Evropsku komisiju da poveri zemlji milijarde evra pomoći za oporavak.
Lideri partija sada nemaju rešenje za mesto premijera, zbog čega strahuju od vanrednih parlamentarnih izbora. Redovni parlamentarni izbori treba da budu održani na proleće 2023. godine.
Bivši premijer Silvio Berluskoni, koji je u poslednjem trenutku odustao od ambicije da bude šef države, i njegov saveznik Mateo Salvini, lider desničarske stranke Liga, usprotivili su se promeni premijera, ali niko još nije predložio alternativnog kandidata.
Funkcija predsednika Italije je pretežno ceremonijalna pošto šef države nema značajna ovlašćenja, osim u slučaju političke blokade u zemlji, kada ima ključnu ulogu. On u toj situaciji može da raspusti parlament u kojem je nemoguće formirati većinu. Predsednik je ovlašćen i da vraća zakone parlamentu i da imenuje mandatara za sastav vlade.
Bonus video: Učesnici šesnaestog sastanka G20 koji se održava u Rimu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: