Ruski opozicioni aktivista Vladimir Kara-Murza osuđen je na 25 godina zatvora zbog izdaje i drugih optužbi povezanih sa kritikama rata u Ukrajini.

Pročitajte još...

Rusko-britanski bivši novinar i političar je poslednji od brojnih Putinovih protivnika koji je uhapšen ili primoran da pobegne iz Rusije.

On je negirao optužbe i istakao da je ponosan na svoj rad.

„Ne samo da se ne kajem ni za šta od ovoga, već sam ponosan na to“, poručio je na suđenju Kara-Murza.

Kara-Murza je uhapšen 11. aprila 2022. godine, kako je tada rečeno našem portalu, on je pritvoren nakon što je javno kritikovao režim u Kremlju, koji je nazvao “režimom ubica”.

Kako su izvori bliski Kara-Murzi rekli ranije za portal Nova.rs, on je imao mogućnost da bude van Rusije za vreme ratnog sukoba, ali je to odbio uz obrazloženje da ne želi da napušta svoju zemlju i da je njegova obaveza kao opozicionog lidera da bude u državi. Objašnjavajući razoge zbog kojih je uhapšen, sagovornici našeg portala su naveli da je Kara-Murza završio u zatvoru na osnovu zakona koji vlast u Kremlju koristi kad želi da se obračuna sa opozicionim prvacima.

“To učinjeno na osnovu člana Zakona 19.3. koji se redovno koristi kad vlast želi da se obračuna sa političkim disidentima. Na taj način je svojevremeno uhapšena i Maša Aljohina. Nju su čak šest puta hapsili tokom jedne godine pod ovim obrazloženjem. Oni praktično mogu da vas uhapse zato što niste pokazali pasoš policajcu i da to navedu kao razlog zašto niste na slobodi. Bukvalno vas pokupe sa ulice, odvedu u policijsku stanicu i onda izmisle slučaj kako niste sarađivali sa policijom, iako svi znamo da to nije osnovni razlog hapšenja”, navodi naš sagovornik.

Veze sa Srbijom

Vladimir Kara-Murza je svojevremeno u intervjuu za dnevni list “Nova” govorio o prisluškivanju ruskih opozicionara u Beogradu u koje je umešan, između ostalih, aktuelni ministar policije Aleksandar Vulin.

U razgovoru za „Novu“ on je do detalja opisao kako su ga pratili pripadnici srpske polcije, napominjući da su njegove kolege bili pod konstatnom pratnjom tokom boravka u Beogradu, gde su održali skup lokalnih opozicionih predstavnika iz Rusije.

Vladimir Kara-Murza Foto: Not supplied / WillWest News / Profimedia

„Čak i kad smo iznajmili turu brodom po Dunavu, nas je pratio drugi brod sve vreme. Nama je to bilo čak i smešno, ali sad vidimo da je to namenski rađeno i da su srpske službe to činile kako bi se srpski ministar Vulin pokazao kao verni pas Putinovog sekretara Patruševa. Svi naši razgovori na skupu su snimljeni. Dozvolite mi da kažem da se nadam da su Vulin i Patrušev nešto naučili dok su ih slušali. Nedelju dana nakon našeg skupa, Vulin je doputovao u Moskvu i lično je doneo Nikolaju Patruševu transkripte naših razgovora, a krajem istog meseca, moj prijatelj, kolega i koorganizator skupa u Beogradu, Aleksej Pivovarov je uhapšen“, ispričao je on.

Advokat vidi vezu između prisluškivanja i hapšenja

Jedan od predavača sa skupa ruske opozicije u Beogradu, advokat Dimitrij Zahvatov, potvrdio je za Nova.rs da su bili praćeni tokom boravka u Srbiji. On je našem portalu dostavio fotografije i video snimke lica koji su blii zaduženi za njihovo praćenje. Dodao je da je uveren da su hapšenja Pivovarova, a zatim Kara-Murze povezana sa događajima u prestonici Srbije.

„Očigledno je da je posledica te zajedničke akcije hapšenje Andreja Pivovarova. On je uhapšen dve nedelje po našem povratku iz Srbije i pošto je Aleksandar Vulin transkripte naših prisluškivanih razgovora predao Nikolaju Patruševu, sekretaru za nacionalnu bezbednost Rusije. Uveren sam da je nakon toga (dolaska Vulina u Moskvu prim.aut) Patrušev naredio da se službe obračunaju sa opozicionim političarima, u prvom redu sa Pivovarovim i Kara-Murzom. Ja nisam političar i verujem da zbog toga nisu krenuli i na mene do sada, iako se u današnjoj Rusiji svašta može dogoditi u svakom trenutku. Njih dvojica su bili pod žestokom prismotrom, službe su pratile praktično sve njihove aktivnosti na mrežama, zato i kažem da je očigledno kako je Pivovarov uhapšen zbog toga što je Vulin odneo sadržaj prisluškivanih razgovora Nikolaju Patruševu. I Vladimir Kara-Murza je u najvećoj meri uhapšen zbog toga. U Rusiji se tako ove stvari sprovode – ukoliko nabave dovoljno materijala da vas, prema njihovim standardima, označe kao izdajnika, tek pokreću i postupak protiv vas pred sudom. Formalni razlog zašto je Kara-Murza je uhapšen je navodno sastanak u Arizoni gde je govorio o ratu u Ukrajini“, objašnio je naš sagovornik.

Foto: Nova.rs, Dimitry Zakhvatov, privatna arhiva

On je ispričao i kako je izgledalo praćenje tokom boravka u Beogradu.

„Radoznalost me nije puštala. Sedeći u jednom kafiću koji se nalazi na Keju oslobođenja, čekao sam čoveka “sa naočarima” da zauzme svoju poziciju i da nas posmatra. Kad je seo za susedni sto, ja sam krenuo ka njemu. Na engleskom jeziku sam pokušao da mu objasnim da znam ko je on, da nismo neprijatelji njegove zemlje, da smo uočili njihovu grupu za posmatranje pre tri dana, da nemamo ništa da krijemo od njih, zamolivši ih da zustave ovu predstavu. Poručio sam da, ukoliko je zainteresovan da nešto sazna, da on i njegove kolege sednu za naš sto i slobodno slušaju o čemu pričamo. Sve je razumeo, ali se pravio da me ne razume i da ne govori engleski. Nasmejao sam se na to, jer mi je bilo prilično čudno da obaveštajac ne poznaje i ne govori engleski jezik“, rekao je Zahvatov.

Vulinova neubedljiva odbrana

Tadašnji ministar policije (a sada direktor BIA) Aleksandar Vulin, nakon pisanja lista „Nova“ o prisluškivanju ruskih političara, oglasio se u svom maniru i prozvao ruske opozicionare da su „lažovi“.

„Svaka budala može da ima svoje mišljenje, baš kao što svaki špijun može da se predstavi kao humanitarni radnik ili aktivista bilo koje vrste“, rekao je tada Vulin.
Ipak, priča o prisluškivanju dobila je kontroverzan epilog, imajući u vidu da se kasnije otkriven i sadržaj transkripta sastanka između tadašnjeg srpskog ministra policije i sektretara za nacionalnu bezbednost Rusije, Nikolaja Patruševa.

U transkriptu razgovora navodi se da je Vulin i Patrušev govorili o aktivnostima njihove Radne grupe protiv obojenih revolucija, te da je ministar policije objasnio ruskog partneru da je upoznat sa delovanjem organizacije “Otvorena Rusija”, za koju je rekao da ima podršku Zapada i da “deluje protiv ruskih interesa”.

Foto: MUP REPUBLIKE SRBIJE ANTON ANTANASIJEVIC/EPA-EFE/CLEMENS BILAN/Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / Profimedia

Patrušev je na sastanku govorio i o “visoko destabilizujućem potencijalu Balkana”, koji je, prema njegovim rečima, izazvan spolja, sa Zapada.

Situacija je pogoršana dolaskom na vlast nove američke administracije, na čijem čelu je čovek (Džozef Bajden, predsednik SAD prim. Aut.), koji zagovara ideju ‘širenja demokratije po svetu“.

Na kraju, uprkos činjenici da su ruski opozicionari bili praćeni od pripadnika MUP, epilog nismo dobili, osim zakasnele reakcije Vulina, koji je imao dobro poznati scenarij „dizanja buke i optuživanja nekoga da je lažov“, bez iznošenja konkretnih informacija o samom slučaju.

BONUS VIDEO: Bil Brauder o tome kakva sudbina čeka Putina posle rata i hapšenju Vladimira Kara Murze

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar