"Ceo ovaj izborni proces je bio namešten i to na vrlo sofisticiran način - od trenutka raspisivanja izbora, koji će izbori biti raspisani a koji ne. To je bio početak manipulacije, zatim sledi odluka ko će sedeti u biračkim odborima, ko će imati pravo glasa na beogradskim izborima, do toga gde će se ponavljati izbori, a gde neće i na kraju kada se budu formirale skupštine videćemo ko će od tih odbornika činiti većinu. To je pet, šest koraka gde vladajuća stranka koristi sve te institucionalne mehanizme da utiče na konačni ishod izbora - a to je ko ima većinu. Sve ovo prethodno je način da se osigura da imate tog jednog odbornika više", rekao je u emisiji "Među nama" oolitolog Vujo Ilić.
U ovom periodu postizborne krize svi smo, kako je rekao, u specijalnom statusu i nema naznake da će se to uskoro završiti jer imamo procese koji teku na republičkom nivou, ulazićemo polako u formiranje Skupštine i Vlade, ali ostaje nam pitanje lokalnih izbora za nekoliko meseci.
„Svim ovim pitanjima koja ne samo da su sada nerazrešena nego se trenutno otvaraju nova, bavićemo se cele prve polovine ove godine“, ukazuje Ilić.
Upitan da li nakon što je GIK odbio sve prigovore liste Srbija protiv nasilja, a danas je konstatovano da ima još šest dana da se završi ceo proces, ostajemo sa ovakvim biračkim spiskom i za sledeće lokalne izbore, Ilić odgovara da je to pitanje za nadležne organe.
Najveći problem, prema njegovom mišljenju, biće sa lokalnim izborima.
„Ima puno načina na koji se manipuliše izborima i koje smo konstatovali ove godine. Prošle godine se otvorio jedan potpuno novi način koji je sada zapravo izašao u javnost, a to je pomeranje prebivališta birača i to na republičkom nivou nema neki efekat, ali na lokalnom nivou može da ima, može da odluči neke izbore. Sada kada imamo u najavi redovne lokalne izbore, mi zapravo znamo da će takav birački spisak ostati problem za nadležne organe, a da li oni žele da se time ozbiljno bave ili ne“, ističe Ilić.
Napominje da sve zavisi od pritiska javnosti, od toga da se ta tema održava u životu jer je ona jeste aktuelna, a u situaciji kada imamo postizbornu krizu i krizu institucija to znači da će se u njenom centru naći i taj problem.
„Otvoreno je novo polje na koji nemamo odgovor, ali gde možemo tačno da vidimo gde je problem i na koji način može da se reši“, ukazuje ovaj politikolog.
Ilić ističe da iako godinama nema pomaka u izbornim uslovima, ne možemo u potunosti da sprečimo neke izborne nepravilnosti, ali ukazuje da se pritiskom javnosti, obraćanjem pažnje podiže cena takvom ponašanju, jer ako institucije ne rade taj posao onda je na javnosti da to uradi.
„Svaki put kada vidimo da se otvara novo polje manipulacije to znači da su neki mehanizmi već došli do svog maksimuma, što znači da pritisak deluje. Sada vidimo da se koriste mehanizmi za koje nije bilo potrebe pre nekoliko godina, ali koji sada postaju ključni“, kaže Ilić.
Komentarišući novi protest liste Srbija protiv nasilja koji je zakazan za 16. januar, on je rekao da nakon što je prikazano gde su sve birači prijavili svoje prebivalište, takve stvari vređaju dostojanstvo i udaraju na vaš osećaj ravnopravnsoti, pa je realno očekivati da to pogađa ljude.
„Ovo je drugi tip ugrožavanja koji više udara na to da vi nemate ista prava kao i drugi građani, odnosno da su vaša prava, u ovom slučaju politička, ugrožena i na neki način omalovažena“, istakao je politikolog.
Prema njegovom mišljenju, otvaranje biračkih spiskova postaje jedan prioritet za koji „moramo da se izborimo u narednom periodu“.
Celokupno gostovanje Vuja Ilića u emisiji „Među nama“ možete pogledati u videu na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar