Dragan Šolak, Aleksandar Vučić

Godinama unazad, novinari United Media izloženi su konstantnim napadima, pretnjama, pokušajima zastrašivanja i brutalnoj diskreditaciji, kako od strane najviših funkcionera države, tako i kroz prorežimske tabloide pod kontrolom Srpske napredne stranke. U toj koordinisanoj kampanji, posebno se izdvajaju direktne pretnje i targetiranje koje dolaze od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji ne propušta priliku da osnivača United Media Dragana Šolaka označi kao “državnog neprijatelja” i kriminalca”, dok medijske kuće koje posluju u okviru UM neretko opisuje kao antidržavne elemente.

U političkoj atmosferi gde su kritika i nezavisno novinarstvo dočekani na nož, firma United Media odavno je označena kao neprijatelj režima. Državni vrh, predvođen Aleksandrom Vučićem, gotovo svakodnevno targetira Šolaka i medije UM, optužujući ih za “rušenje države” i “pripremu državnog udara”. U paralelnoj stvarnosti koju vlast gradi već više od jedne decenije, svako ko postavi neprijatno pitanje ili raskrinka korupciju, postaje neprijatelj. Dragan Šolak je u toj priči neretko u fokusu samog predsednika Srbije.

Vučić ne može da podnese medije koje ne može da kontroliše

Programski direktor N1 Igor Božić za Novu kaže da je Šolak jedan od retkih biznismena koji nije pristao na ucene od strane Vučića i da su se problemi između vlasti i United Grupe pojavili tek nakon dolaska medija koji ne rade pod kontrolom režima.

Igor Božić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

“S obzirom na to da je Dragan Šolak jedan od retkih biznismena koji nije pristao na ucene vlasti u Srbiji, jasno je zašto je baš on trn u oku. Mnogi biznismeni u Srbiji su podlegli tom pritisku vlasti i činjenica da nikako nije prihvatio kompromis da sarađuje sa Vučićem, što drugi rade, ga je verovatno učinilo jednim od neprijatelja. Ustvari, mislim da to čak nema veze ni sa samim biznisom, već sa strukturom biznisa, delimično i medijskim. Koliko znam, United Group, odnodno, Šolakova kompanija pre nego što je imala medije, nije imala nikakve probleme u poslovanju. Problemi su se pojavili tek nakon pojavljivanja medija i koji su počeli da rade slobodno. Zbog toga je došlo do tog pritiska, odnosno pokušaja onoga što Aleksandar Vučić stalno radi, a to je da nađe onog ko je vlasnik medija i da sa njim napravi nekakav dogovor”, kaže Božić i dodaje:

“Treba da se promeni struktura ličnosti, metod i način vladanja. Ali, sumnjam da je to izvodljivo i da je granica odavno pređena. Način vladanja Aleksandra Vučića u ovom trenutku, jeste upravo taj da vrši represiju nad svima, a u ovom slučaju i nad novinarima, ne bi li dobio neku medijsku sliku u kojoj zapravo svi hvale vlast, da ne postoji iko ko je kritikuje”.

PROČITAJTE JOŠ:

Vučićeve optužbe i poziv na Šolakovo hapšenje

Osim verbalnih napada, ne izostaju ni pokušaji institucionalnog pritiska – od najava poreskih i finansijskih istraga, do insinuacija o “hapšenju” Šolaka. Paralelno, novinari N1 i Nove su gotovo svakodnevno mete targetiranja, bilo kroz brutalne naslove u tabloidima, uvrede na društvenim mrežama ili fizičke napade.

Vučić je prvi koji javno poziva na hapšenje Dragana Šolaka i to, kako je izjavio u septembru ove godine, “zbog svega što je uradio protiv svoje zemlje”. Ova izjava, desila se samo dan nakon što je predsednik tražio da tužilaštvo reaguje protiv N1, a tada je najavio i sopstvene mere, ukoliko ne urade po njegovom.

Aleksandar Vučić na TV Pink o Draganu Šolaku
Aleksandar Vučić na TV Pink o Draganu Šolaku

“Ja tražim hapšenje kriminalca zbog svega što je radio protiv svoje zemlje. Ti ljudi, ja sam pitao malopre, i vlasnika vaše televizije (Željka Mitrovića) da mi objasne, a to sam pitao i Dačića i Vasiljevića. Da mi objasne kada vidite ljude, vidite da uzme motku, gađa i tuče nekoga, i vi mrtvi ladni kažete to ovi drugi tuku njih. Šta je vama u glavi? Da li neko stvarno može toliko da laže? A naravno da posle toga sledi intervencija policije. Definicija države, suština države, je da država ima monopol na fizičku prinudu. Zamislite šta bi se dešavalo bez policije. Ne postoji način da država ostane bez toga“, izjavio je predsednik u gostovanju u emisiji režimskih medija.

Politička istraga na zahtev vlasti

Podsećamo da je policija u ponedeljak posetila sedište kompanije United Grupe u Srbiji, a gde je, praktično, otpočela istraga o, kako su preneli režimski mediji, “korupciji bivše uprave”.

Policija je došla po prijavi Vladice Tintora, novog direktora United group u Srbiji, a nalog je izdalo Više javno Tužlaštvo u Beogradu.

Lako se može zaključiti da je ova istraga usmerena protiv suvlasnika i osnivača UG Dragana Šolaka, a upravo je on u saopštenju rekao da je Vučić taj koji je zamoljen da pokrene istragu preko Tužilaštva.

Dragan Šolak Foto: United Media

„Po mojim informacijama, upravo je Vučić lično zamoljen da pokrene novu istragu preko svog tužilaštva, kako bi BC Partners i novi rukovodioci United Grupe, neposredno pred suđenje koje sam pokrenuo u Amsterdamu o krizi upravljanja, pokušali da stvore lažni narativ i PR kampanju u međunarodnim medijima uz podršku totalitarnog režima iz Srbije. Ovo nije istraga, već koordinisani napad da se lažno dokaže moja navodna krivica za poslovanje sopstvene kompanije, u kojoj je manadžment sa mnom na čelu suvlasnik 42 odsto“, naveo je on u saopštenju.

Međutim, šef ovog Tužilaštva, Nenad Stefanović, nastavlja da ostavlja kontroverzne odluke, kontroverzne istrage i niz nezadovoljnih glasova iz struke i javnosti. Kao i jasan politički uticaj.

Samo u poslednjih mesec i po dana, Nova.rs je o postupanju samog Stefanovića i Tužilaštvo na čijem je čelu, pisala je više puta.

Nenad Stefanović Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Početkom septembra, na društvenim mrežama osvanula je navodna fotografija Višeg tužioca u luksuznom automobilu, uslikana na jednom graničnom prevozu. Na upit Nove, da li je na fotografiji Stefanović, i, ako jeste, odakle mu vozilo koje značajno prevazilazi njegova primanja a nije ni zavedeno u imovinsku kartu, tužilaštvo je odbilo da direktno odgovori. U odgovoru, tek rečenica da tužilac ima pravo da koristi i službena vozila.

Ovo je samo jedan u nizu primera.

Stara šema, nova meta

Takođe, kada govorimo o ovoj bizarnoj istrazi, koja je počela sa sprovođenjem u sedištu United Grupe, čini se da ova istraga značajno podseća na slučaj iz 2021. godine, kada je u Sloveniji, po nalogu tadašnjeg premijera Janeza Janše, a po narudžbini predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Šolakovo poslovanje bilo predmet neosnovane istrage.

Šolak je u pomenutom saopštenju podsetio da ovo nije prvi put da vlast u Srbiji, na čelu sa Vučićem, organizuje njegov progon.

“Još 2021. godine, Aleksandar Vučić i tadašnji premijer Slovenije Janez Janša sproveli su tajnu, sveobuhvatnu istragu u kojoj su policije i finansijski eksperti obe zemlje pretraživali sve račune i dokumentaciju povezanu sa mojim privatnim računima, svim mojim kompanijama, United Grupom i njenim rukovodstvom. Rezultat te istrage bio je jasan – sve je bilo u potpunosti u skladu sa zakonom, bez ikakvih nezakonitih radnji“, naglasio je Šolak.

O prljavom paktu Vučić-Janša

Janez Janša, Dragan Šolak i Aleksandar Vučić Foto:EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ/United Media/Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Istraživački mediji u Sloveniji svojevremeno su otkrili da je Uprava za sprečavanje pranja novca (UPPD) Slovenije, uoči aprilskih parlamentarnih izbora u toj zemlji, dobila nalog da sprovede obimnu finansijsku proveru Dragana Šolaka, osnivača i suvlasnika United Grupe. Prema informacijama N1 Slovenija, državna institucija pod kontrolom Janšinog saradnika Damjana Žugelja sprovela je jednu od najmasovnijih i najkontroverznijih finansijskih pretraga u istoriji zemlje – usmerenu gotovo isključivo protiv Šolaka i njegovog poslovnog okruženja. Na osnovu anonimne prijave bez konkretnih dokaza, Uprava je u svega dve nedelje, od 25. novembra do 13. decembra 2021, poslala 238 zahteva bankama da dostave podatke o čak 195 računa, povezanih sa 107 osoba i kompanija.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar