Potpredsednik Narodne stranke i bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš ocenio je da su razumljive mere ograničavanja kretanja zbog usporavanja epidemije virusa korona, ali je rekao kako nije spreman da "na neviđeno" podrži uvođenje vanrednog stanja, dok se ne vidi koje konkretne mere Vlada Srbije planira da sprovede.
„Razlog za uzdržanost je činjenica da se vanrednim stanjem ograničavaju ustavno garantovana ljudska prava, a poznato je kako su se Vučić i njegov režim odnosili prema poštovanju ljudskih prava i svojim ustavnim ovlašćenjima prethodnih osam godina kad nismo imali vanredno stanje“, rekao je Ponoš u intervjuu listu „Danas“.
On je naglasio da zabrinjava i to što je Vučiću prva asocijacija oko vanrednog stanja – vojska na ulicama.
„Polako s tim. Policija je mnogo brojnija i mnogo kvalifikovanija da se bavi ograničavanjem kretanja u gradovima, pre svega u vidu kontrole. Da ne govorim o psihološkoj dimenziji“, dodao je Ponoš.
On je istakao da je pre razmišljanja o uvođenju vanrednog stanja već odavno trebalo proglasiti vanrednu situaciju na teritoriji cele države i angažovati Republički štab za vanredne situacije sa odgovarajućim stručno-operativnim timovima.
„Na taj način mogle su se primeniti posebne mere i angažovati snage i sredstva za pojačan režim rada postojećih službi shodno njihovim regularnim ovlašćenjima. Tako bi se izvršile pravovremene i sveobuhvatne pripreme društva za ono što neminovno sledi“, rekao je Ponoš.
On je ocenio da je „izgubljeno dragoceno vreme od pojave epidemije u Kini“ i da se „kasnilo sa pedantnim i restriktivnim kontrolama na graničnim prelazima, nabavkom zaštitnih maski, pripremom javnih službi“.
Upitan da li bi trebalo otkazati izbore zakazane za 26. april, Ponoš je odgovorio da izbori danas nisu važna tema nikom ozbiljnom i odgovornom, a da inače nije bilo uslova da se ti izbori raspisuju i održavaju ni pre pojave virusa.
„Ti razlozi su bili političke prirode i opredelili su srpsku opoziciju da ih bojkotuje. Virus je razlog mnogo značajniji od svih političkih i sasvim dovoljan da čak i Vučićev režim ne održi te svoje lažne izbore. Bilo bi, ne samo groteskno, nego i opasno da režim organizuje vašar sigurnih glasova u vreme kad čak ni njima nije do toga“, rekao je Ponoš.
Upitan da li bi na odluku o bojkotu moglo uticati odlaganje izbora do jeseni zbog virusa, Ponoš je odgovorio da Narodna stranka i Savez za Srbiju nisu u nečasnom poslu kalkulisanja kada je bolja cena za učešće u „Vučićevoj izbornoj travestiji“.
Na pitanje o kampanji bojkota, Ponoš je odgovorio da jedina kampanja koju sada ima smisla voditi jeste podizanje društvene svesti o prirodi problema i neophodnim merama, kao i pružanje doprinosa kako bi se kao zajednica izborili sa virusom i posledicama u svim oblastima.
„To svakako ne podrazumeva da ćemo gledati kroz prste vlasti za pogrešne poteze ili pravljenje „korona izborne kampanje““, zaključio je Ponoš.