Foto:Vesna Lalić/Nova.rs/TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC

Nedavni protesti i blokade auto - puta i ostalih većih saobraćajnica u Beogradu i širom Srbije, sasvim sigurno su uticali na pad rejtinga Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića, ocenjuju sagovornici portala Nova.rs. Zato je mimo svih očekivanja predsednik Srbije vrlo brzo doneo odluku da popusti pred zahtevima građana. Međutim, ocenjuju naši sagovornici, treba imati u vidu da je taj rejting i pre blokada bio u blagom padu, te da je najmanje 10 do 15 odsto manji u odnosu na rezultate istraživanja prorežimskih istraživača. Ipak, i dalje neuporedivo veći u odnosu na ostale stranke.

Koliki je zapravo rejting političkih stranaka u Srbiji u ovom trenutku nemoguće je znati, jer se brojke koje objavljuju vlast i opozicija višestruko razlikuju. Tako vlast oscilira između 32 i 57 odsto, a opoziciona lista oko SSP, DS i Narodne stranke između 12 do 25 odsto. Zelene stranke kreću se u zavisnosti od istraživača od 5,8 do sedam odsto. Pravu sliku imaćemo tek nakon izbora, a ono što se u ovom trenutku može reći jeste da se vodi borba za svaki procenat.

Nedavne blokade auto – puta i pritesti protiv Zakona o referendumu i narodnim inicijativama i Zakona o eksproprijaciji u toj borbi imali su dosta uticaja. Iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prvobitno rekao da tu nema ništa protivustavno, te da će verovatno potpisati Zakon o eksproprijaciji, kao što je pre njega i Zakon o referendumu, završilo se drugačije.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Zakon o eksproprijaciji predsednik je odbio da potpiše, vraćen je Skupštini Srbije, a zatim povučen. Zakon o referendumu i narodnim inicijativama je izmenjen.

Na pitanje da li je razlog ovakvoj odluci, to što su protesti uticali na pad rejtinga vladajuće stranke, politički analitičar i urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović kaže:

Djordje Vukadinovic
Đorđe Vukadinović Foto:FoNet/Milica Vučković

“Mislim da je imalo uticaja, ali treba reći da je taj rejting u blagom padu već nekoliko meseci i zbog toga je ta nervoza i zato su svi motori upaljeni. Mislim da je zasigurno 10 do 15 odsto manji od rezultata koje su objavili režimski istraživači. Uprkos tome i dalje je neuporedivo veći u odnosu na ostale. Protesti jesu donekle uticali, to potvrđuje i činjenica da je uključeno sve što se smatralo neophodnim za smanjivanje te štete, upravo da se smanji taj pad. Mada, mislim da su protesti više uticali na podizanje energije i mobilizaciju opozicionih birača, nego što su uticali na glasače vlasti”, navodi Vukadinović za Nova.rs.

Politikolog Boban Stojanović smatra da se predsednik Srbije uvek vodi rejtingom, te da je tako verovatno bilo i u ovom slučaju.

Boban Stojanović Foto: Ivan Dinić/Nova S

“Protesti sigurno jesu uticali na rejting SNS, ali ne verujem da su previše. Međutim, istraživanja su sigurno pokazala da dugoročno mogu da idu naniže. Znamo da je Vučić opterećen istraživanjima javnog mnjenja i da je sigurno iz dana u dan testirao reakcije ljudi. A da je nakon druge blokade shvatio da će ili njemu rejting da pada ili će opoziciji značajno da raste”, kaže Stojanović i dodaje:

“Da mu to nisu pokazala istraživanja, siguran sam da ne bi onako brzo ispunio sve zahteve i nakon “mogu samo da me ubiju” ipak odustao od svega. Nije potpisao Zakon o eksproprijaciji, a onda je i parlament brzinski izmenio Zakon o referendumu. Dovoljno je bilo videti lica poslanika taj dan da se vidi da se to moralo uraditi na taj način. A uzrok je jedan – rejting i potencijalna dalja kretanja rejtinga”.

BONUS VIDEO: Demostatovo istraživanje – Da su danas izbori kako stoji vlast, a kako opozicija?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare