Foto: KoSSev

U zgradi u Bošnjačkoj mahali u kojoj se nalaze kancelarije institucija Srbije, večeras su upaljena sva svetla, a prema informacijama Kosovo onlajna zaposleni koji su jutros došli na posao, još uvek su u službenim prostorijama, gde će i prenoćiti.

Prema pisanju ovog medija, zaposleni u Kancelariji za Kosovo i Metohiju, u Pokrajinskom PIO fondu, u Centru za socijalni rad Vučitrn i predstavnici Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga, čije je radno vreme zavšreno u 15 sati, nisu otišli kućama i još uvek se nalaze na svojim radnim mestima.

To je njihov odgovor na zahtev da napuste prostorije do ponoći, što je rok koji im je postavila administracija gradonačelnika Severne Mitrovice Erdena Atića, jer zgrada, prema novoj uredbi, pripada kosovskim institucijama.

Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Krajem prošlog meseca, policija i opštinski inspektori prvi put su ušli u zgradu u Bošnjačkoj mahali i zaposlenima u institucijama Srbije ostavili rok od tri dana da napuste svoje kancelarije, ali je prinudno iseljavanje odloženo do 8. septembra.

Intervenisala strana ambasada, da li će apel uroditi plodom?

Kako Kosovo onlajn saznaje i danas je iz jedne zapadne ambasade u Prištini zatraženo od Atića da još jednom odloži odluku o prinudnom iseljavanju srpskih institucija. Atić je, navodno, pozitivno odgovorio na taj zahtev i prinudno iseljavanje srpskih institucija iz zgrade u Bošnjačkoj mahali odloženo je za posle 14. septembra, nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija u Briselu.

Strahuje se od majskog scenarija: Moguće nasilje i sukobi

Milica Andrić Rakić iz Nove društvene inicijative (NSI) smatra da će trenutna vlast odlučiti da sprovede tu odluku, uprkos mogućem otporu radnika tih institucija. Ujedno izražava bojazan da bi ovakav korak mogao ponoviti scenario od 26. maja, kada je došlo do sukoba između građana i pripadnika specijalne jedinice Kosovske policije ispred zgrada opština na severu Kosova.

„Moguće je da će opet doći do određenog odlaganja. S tim što ja pre očekujem onaj scenario koji smo ranije imali za tablice, gde je Vlada Kosova, prvo na zahtev međunarodne zajednice, odlagala te rokove, a onda i rekla: Niste fer, tražili ste da odložimo, ništa se u međuvremenu nije rešilo. Mi sada sprovodimo našu odluku i smatramo da imamo argumente za to. Mislim da je ovo prvo odlaganje ipak priprema tih argumenata za konačno sprovođenje te odluke 8. septembra ili možda dan, dva nakon toga. Sklonija sam da mislim da će odlučiti da sprovedu tu odluku“, navodi Andrić Rakić za Radio Kontakt plus.

Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

U tom slučaju, dodaje ona, gledaćemo sličan scenario od 26. maja ispred zgrada opština na severu Kosova.

„Dakle, možemo da očekujemo radnike koji se protive toj odluci. Eventualno, u zavisnosti od toga kada policija uđe u te objekte, možemo da očekujemo bilo nasilno izbacivanje radnika iz tih prostorija, bilo fizičku zabranu radnicima da uđu u prostorije. Opet zavisi od toga da li će doći u 12 uveče ili u 9 ujutro.“

PROČITAJTE JOŠ

Smatra da se srpske institucije neće povući i da će se držati argumenta da o tome treba da se pregovara u Briselu.

Kosovska kriza traje četiri meseca 

High tensions over newly elected mayors in northern Kosovo

Poslednja kriza na Kosovu i Metohiji ušla je u četvrti mesec.

Sve je počelo krajem maja kada je Kosovska policija odlučila da u zgrade tri srpske opštine na severu uvede albanske gradonačelnike.

Povređeno je na desetina građana, mahom od šok bombi i suzavca.

Najgore je bilo u Zvečanu, 29. maja kada je došlo do ozbiljnog sukoba okupljenih i vojnika KFORA-a. Bilo je mnogo povređenih sa obe strane.

****

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar