Bojan Klačar Foto:Nemanja Jovanović

Izvršni direktor organizacije CeSID Bojan Klačar ocenio je da održani izbori nisu doneli nikakve promene, da "jedan deo birača neće imati svoje predstavnike u parlamentu, kao i da je SNS postala dominantna stranka koja upravlja političkim životom i diktira trendove".

„Nekoliko je utisaka kada se pogledaju ovakvi politički rezultati. Prvi je da nije došlo do nikakvih političkih promena. Drugi je da ćemo imati parlament koji neće odražavati realno stanje raspoloženje birača, imajući u vidu da deo birača koji nisu izašli na izbore nemaju svoje predstavnike. Treći zaključak je da je Srbija zemlja sa stranačkim sistemom u kome postoji jedna dominantna stranka i ona diktira političke trendove i upravlja političkim životom“, naveo je Klačar, a objavio N1.

Dodaje da će se krupne političke promene dogoditi u nedeljama ispred nas.

„Ovakvi izborni rezultati su vrlo loša poruka za opoziciju. Posebno za one koji su izašli na izbore, a manjim delom i za one koji su bojkotovali. Ovi rezultati nisu dobri ni za samu Srpsku naprednu stranku, jer govore o velikoj koncentraciji političke moći. Ona podrazumeva odgovornost. To znači da će iza ključnih političkih odluka morati da preuzmu najveći teret u odgovornosti“, ocenjuje Klačar.

Govoreći o najavama da će uprkos ubedljivoj pobedi SNS možda ponuditi učešće u Vladi Srbije i još nekim strankama, on podseća da su takve reakcije od njih dolazile i nakon prethodnih izbora.

„SNS je uvek pravila šire koalicije od onoga što je neophodno u parlamentu. Izvesno je da će otvoriti prostor možda i za neke koji nisu bili članovi stranke, ali je i izvesno da će nastaviti vrlo uspešnu saradnju sa bošnjačkom i mađarskom nacionalnom zajednicom. Ostaje pitanje, kada je reč o izvršnoj vlasti, da li će tu biti mesta za SPS i Ivicu Dačića, ali je izvesno da će SNS pokušati da napravi nešto širu koaliciju između ostalog i zbog činjenice da bi podelili odgovornost“, rekao je Klačar.

„Ideja o bojkotu bolje primljena u Beogradu nego u ostatku Srbije“

Govoreći o izlaznosti, on je, uz zadršku, ocenio da će verovatno ona biti oko 49 odsto i precizirao da ćemo tačne brojke dobiti u četvrtak od predstavnika RIK-a.

Na pitanje da li je bojkot uspeo, odgovara da je „malo stvari gde bi bojkot stranke mogle da budu zadovoljne“.

„Kada se pogledaju izlaznost i rezultati, moj utisak je da bojkot opozicija nema razloga za zadovoljstvo i da su birači preneli da bi njihova očekivanja morala da budu zadovoljena na drugačiji način. Čini se da je vreme da kompletna opozicija pronađe drugačije načine u borbi protiv SNS-a“, napomenuo je Klačar.

Komentarišući nisku izlaznost u Beogradu od ostatka Srbije, on je naveo da je u Beogradu „ideja o bojkotu bolje primljena nego u ostatku Srbije, kao i da je kampanja stranaka koje su bojkotovale izbore bila fokusirana na glavni grad“.

Ocenio je i da su brojne opozicione partije zbog „fragmentiranosti“ imale ovakav izborni rezultat, kao i da je to poruka za buduće izbore.

„Izgleda da niko nije spreman da postane deo tima, već su spremni da budu lideri u maloj stranci“, naglasio je on.

Kada je reč o lokalnim izborima, kaže da su Šabac, Paraćin i Čajetina od početka kampanje gradovi koji su bili najzanimljiviji, a da su to u Beogradu, Vračar, Stari Grad i Novi Beograd.

„Ako uzmemo Paraćin i Šabac, pokazalo se da oni koji su kalkulisali, nisu mogli da budu dovoljno ubedljivi prema biračima“, smatra Klačar, i dodaje da je „tu vrstu političke kazne istrpeo i Sergej Trifunović“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare