Oglas
Pitoresknoj biografiji Aleksandra Vulina, lidera Pokreta socijalista, ministra u nekoliko Vučićevih vlada i, konačno, bivšeg šefa BIA, od pre neki dan dodajemo i pokušaj vraćanja Kosova i Metohije pod faktičku vlast Beograda. Ili makar nešto slično tome.
O tome je javnost obavestio nedeljnik „Radar“ u poslednjem broju od 15. maja, kroz tekst novinara Milana Radonjića. Radonjićev tekst, inače, govori o elitnom (a divljem) naselju koje su na Savi formirali čelnici (bivši i sadašnji) BIA, i svojevrsni je dokaz dubine raspada i privatizacije srpskih bezbednosnih službi.
Ipak, pasaž o Vulinu zasenjuje čak i fotografije luksuza u kom žive čelni ljudi srpske bezbednosti. Citiramo ga zato u njegovom punom kapacitetu:
„Vulinova fascinacija Jedinicom za specijalne operacije pokrenula je ideju osnivanja nove uprave BIA – za hapšenje – za koju niko ne zna koja joj je svrha. Pored poznatih primera kada su se pripadnici ove uprave sastavljene od bivših pripadnika SAJ i rasformirane JSO istakli u otimanju farmera u šumadijskim selima, sagovornici Radara posebno ističu jedan. Kada je 26. maja 2023. godine u Beogradu organizovan kontramiting na koji su dovezeni mnogi građani sa severa Kosova, vlasti u Prištini iskoristile su taj događaj da sa specijalnom policijom upadnu u zgrade opština.
Očevici svedoče da se Vulin pojavio u BIA, u jednom veoma specifičnom stanju. Pokupio je ljude, koji su se zatekli na poslu, između ostalog i neke sa kapije, i naredio da se odmah krene ka Kosovu. Negde na pola puta, konvoj vozila koja su se kretala praktično branik na branik, slupao se i sleteo s puta. Nekoliko vozila je onesposobljeno, više pripadnika BIA je zadobilo teže povrede, a jedan je mesecima posle tog događaja bio u indukovanoj komi, na VMA. Preživeo je, na svu sreću. Pošto je jedan broj vozila bio onesposobljen, svi koji su bili sposobni da nastave put spakovali su se u preostala i nastavili put do Kuršumlije. Tamo su prespavali. Narednog dana vratili su se za Beograd“, svedoči bivši radnik BIA.
Radonjić tekst zaključuje konstatacijom da je „BIA i dalje relevantna, najpre zahvaljujući specifičnoj poziciji koja predviđa da sav nadzor komunikacija ide preko njene infrastrukture i sve druge agencije koje dobiju odobrenje suda da presreću komunikacije građana to su tehnički primorane da urade preko Bezbednosno-informativne agencije. Pošto se posle obezbeđivanja dokumentacije završe tehničke stvari, MUP, VBA i VOA dobijaju posebnu radnu stanicu na kojoj preuzimaju podatke. Ipak, prestupi koji su postali nova normalnost, međusobni sukobi i surevnjivosti između rukovodilaca koje caruju na banjičkom visu, a najpre apsolutna fokusiranost na delovanje protiv građanskih aktivista, čine da se Agencija gotovo nimalo ne bavi poslom za koji je namenjena“.
O životu i radu Aleksandra Vulina Nova je, nažalost, pisala mnogo. Ispod poslednjeg pasusa ovog teksta videćete lepezu naslova u kojima smo svedočili razvojnom putu ove, jedne od najmalignijih, pojava Vučićevog režima. Uživajte.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare