Foto: Yuriko Nakao / AFLO / Profimedia

Više crnogorskih državljana sumnjiči se da su deo kriminalne organizacije koja je sa Mladenom Radulovićem (45) iz Bara švercovala pola tone kokaina vrednog 20 miliona evra koji je u subotu zaplenjen na brodu "Budva" u hamburškoj luci.

Kako piše Pobjeda, na brodu „Budva“, koji je u vlasništvu Barske plovidbe – a dat je u zakup londonskoj kompaniji – bila su 23 člana posade i svi su crnogorski državljani. No, osim Radulovića niko drugi od posade nije uhapšen.

Prema dosadašnjim nalazima istrage, Radulović je imao zaduženje da na brodu „Budva“ nadgleda tovar i vodi računa da bezbedno stigne do naznačene destinacije. Radulović i više osoba, čiji identiteti još nisu saopšteni, bili su više meseci pod merama tajnog nadzora i prikupljeni su dokazi koji razotkrivaju njihovu umešanost u šverc kokaina.

Nezvanično je saopšteno da je slučaj u rukama nemačkih službi koje „obrađuju“ osumnjičene i sa crnogorskom policijom razmenjuju podatke o događaju u hamburškoj luci.

Prema sumnjama istražitelja Radulović, koji je bio konobar na brodu „Budva“, sumnjiči se da je deo kriminalne organizacije koja je švrecovala kokain. Istražitelji ga ispituju na ove okolnosti i pokušavaju da razotkriju do tančina delovanje kriminalne grupe kao i nalogodavca.

Ilustracija Foto:Shutterstock

Policija imala doušnika na brodu?

Prema pisanju crnogorske „Borbe“, nemačka policija imala je svog doušnika na brodu „Budva“, a prilikom hapšenja Radulovića oduzet mu je mobilni telefon za koji se veruje da bi mogao sadžati podatke koje će policiju odvesti do nalogodavca.

Jedan od pravaca istrage svakako je učešće kriminalnih klanova u Crnoj Gori u transportu ove pošiljke, a pojedini tamošnji mediji spominju barski klan kao eventualnog nalogodavca.

Nemački portali prenose da je brod bio praćen od strane manjih plovila zbog straha da bi krijumčari mogli da odbace kokain ukoliko primete da će upasti u zamku bezbednosnih službi.

„Rizik da se droga izgubi je bio prevelik“ opravdao je ovu akciju ispred hamburške carine, šef istrage René Matschke. Carinska služba grada Hamburga je saopštila da se istražne radnje u ovom slučaju nastavljaju.

U međuvremenu, nakon što su policajci prečešljali ceo brod i obavili razgovor sa svih 23 članova posade uključujući i Radulovića, brod je dobio dozvolu da nastavi svoju rutu, pa je tako otplovio u pravcu Nigerije gde bi 19. maja trebalo da isporuči pošiljku žitarica.

Pomorci pod lupom

Kako je ranije saopšteno iz Uprave policije Crne Gore, fokus njihove policije je posebno usmeren na državljane Crne Gore, koji, najčešće kao mornari angažovani na inostranim brodovima, vrše kriminalnu aktivnost krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu, zarad sticanja velike finasijske dobiti.

Kako je poručeno iz Uprave, oni time narušavaju ugled crnogorskih pomoraca, koji na savestan i profesionalan način obavljaju svoj posao i koji su decenijama bili prepoznati u svetu kao visokoobrazovan i rukovodeći kadar na brodovima u mnogim pomorskim kompanijama širom sveta. O tome koliko je takvo „poslovanje“ pomoraca postalo aktuelno možda i najbolje govori podatak da su mormari zaposleni u međunarodnim kompanijama već uveliko pod lupom američke agencije DEA.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar