Nenad Vujić Konferencija "Prekinimo ćutanje - zajedno" uoči svetske kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" Foto:FoNet/Milica Vučković
U prorežimske medije "procurela" je informacija da se ministar pravde Nenad Vujić "izborio" da tužiocima bude isplaćen novac koji im država duguje duže od godinu i po dana i to baš pred izbore za Visoki savet tužilaštva. Mnogi iz pravosuđa smatraju da ministar ovim potezom ima zadnje namere, posebno ako se uzme u obzir da će se uskoro održati izbori u VST, na koje vlast pokušava da progura svoje kandidate zbog čega danima svedočimo uzavreloj atmosferi.
Prorežimski mediji koji su na direktnoj liniji sa Ministarstvom pravde i prvim čovekom beogradskog Višeg tužilaštva Nenadom Stefanovićem, objavili su nezvaničnu informaciju koja je „procurela“ iz Ministarstva, a koja je obradovala tužioce širom Srbije. Ministar se, kako piše, „izborio za dodatne isplate zarada javnim tužiocima koji su radili praktično dupli posao zbog nepopunjenih kapaciteta u javnim tužilaštvima“.
„Na obrazloženi predlog ministra Vujića, Ministarstvo finansija odobrilo je da Visoki savet tužilaštva isplati svim javnim tužiocima naknadu zbog nepopunjene sistematizacije, u skladu sa Zakonom o javnom tužilaštvu. Reč je o iznosu od 14% do 49% osnovne plate, u zavisnosti od nepopunjenih mesta u sistematizaciji“, navodi se u vesti.
Visoki savet tužilaštva Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs
Svakako je to lepa vest za tužioce, ali je neobična koincidencija da je ta vest „procurela“ pred izbore za Visoki savet tužilaštva koji su za režim Aleksandra Vučića važni poput parlamentarnih, pa su odavno krenuli u „predizbornu kampanju“, pre svega preko tabloida koji danonoćno napadaju suparničku struju, pre svega republičku tužiteljku Zagorku Dolovac i prvog čoveka Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK) Mladena Nenadića.
Naravno, osim kampanje u medijima koja je „štap“, tu je i „šargarepa“ – novac za koji se „izborio“ ministar Vujić kod ministra finansija Siniše Malog. Ali kako navodi izvor portala Nova.rs iz Tužilaštva, nije u pitanju nikakav „poklon“ ili „dodatak“ kako se predstavlja, već vraćanje duga, nikakvo povećanje plata.
Paunović: „I meni su ostali dužni.“
„To nije dobra volja ministra, već zakonska obaveza“
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović za portal Nova.rs naglašava da nije u pitanju nikakva dobra volja ministra, već zakonska obaveza, koju država nije ispunila.
„To nije stvar za hvalu, već je trebalo da prosledi tu odluku javnim tužilaštvima, uz izvinjenje zbog zakašnjenja. To su zaista zarađane plate, a postavlja se pitanje zašto baš u ovom trenutku? Zato što je i to jedan način potkupljivanja javnih funkconera, pogotovo sada, pred izbore. To su novčana sredstva čije potraživanje bi zastarelo za tri godine, a odnose se na sve u onim tužilaštvima gde je manjak tužilaca veći od 10 odsto. Po zakonu, sledi uvećanje osnovne plate za od 10 do 50 odsto, to je taj neki iznos, ali podrazumeva da su ti tužioci bili aktivno angažovani u navednom periodu. Isplata zbog takvog angažovanja dobija se jednom mesečno uz platu. To nije nikakvo uvećanje, već je zarađen novac“, objašnjava tužiteljka u penziji Jasmina Paunović.
Jasmina Paunović Foto: Vesna Lalić/Radar
Prema njenim rečima, država kasni u isplati, pa je i ona jedna od tužilaca koji su ovlastili advokata da ih zastupa u postupku protiv države koja im je dužna.
„Da ovaj dodatak ne isplaćuju uz platu, isplatili bi ga sudskim putem, sa kamatom, naravno. To kašnjenje je počelo u maju 2023. godine i traje do danas, s obzirom na to da su ti dodaci na platu isplaćivani periodično, a ne svakog meseca kao što bi trebalo. Mislim da nam je zadnji iznos zapravo isplaćen pre nekoliko meseci i to za početak 2024. godine. Možda će sada, pred izbore za Visoki savet tužilaštva podeliti i paštete ili čokolade sa likom Nenada Stefanovića, Aleksandra Vučića i Nenada Vujića. Sve to je vrlo ponižavajuće za tužioce“, kaže za portal Nova.rs tužiteljka u penziji Jasmina Paunović.
Kako glasi Zakon koji država krši
U Zakonu je navedeno kako funkcioniše isplata ovih dodataka.
Isplata će se obaviti po članu 78. Zakona o tužilaštvu, kojim se reguliše plata u slučaju trajnog premeštaja, privremenog upućivanja i upućivanja i uvećanje osnovne plate. Zato je i različit procenat „uvećanja“.
Osnovna plata javnog tužioca koji obavlja javnotužilačku funkciju u javnom tužilaštvu u kome je nepopunjeno više od 10% javnotužilačkih mesta uvećava se od 10% do 50%, srazmerno broju nepopunjenih mesta, na osnovu odluke Visokog saveta tužilaštva, piše u već pomenutom članu 78 koga se ministar Vujić setio pred izbore za VST.