Foto: Screenshot/X/Biljana Lukić

Više od 4.000 građana javilo se nevladinim organizacijama posle 15. marta i svedočilo o posledicama dejstva nepoznatog zvučnog incidenta tokom odavanja pošte žrtvama pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Danas ističe i rok za odgovor nevladinih organizacija Evropskom sudu za ljudska prava o događajima od 15. marta u Beogradu, a na sutrašnjoj konferenciji će organizacije civilnog društva predstaviti analizu prikupljenih svedočanstava.

Organizacije civilnog društva Beogradski centar za ljudska prava, CRTA, Građanske inicijative, Inicijativa za ekonomska i socijalna prava – A 11, Komitet pravnika za ljudska prava YUCOM i FemPlatz sutra, odnosno 9. aprila, organizuju konferenciju za medije o događaju od 15. marta kada je upotrebom nepoznatog sredstva prekinut mirni protest u Beogradu, tokom održavanja 15 minuta tišine za stradale u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Pročitajte još:

Organizacije civilnog društva primile su više od 4.000 svedočenja građana i građanki Srbije u vezi sa dešavanjem 15. marta u centru Beograda, na prostoru od Trga Slavija do Terazija i u okolnim ulicama, tokom 15 minuta tišine koja je počela u 19 časova. Na konferenciji će biti predstavljene aktivnosti koje su organizacije preduzele pred međunarodnim i domaćim institucijama, u cilju zaštite ljudskih prava građana i građanki Srbije koji su se tim povodom javili.

Foto: Screenshot/X/Biljana Lukić

Takođe će biti predstavljena analiza prikupljenih svedočanstava više hiljada ljudi o tome šta su čuli, osetili i doživeli od momenta kada je skup prekinut, kao i kakve su zdravstvene tegobe i posledice nakon toga pretrpeli.

„Napravljena dublja analiza događaja“

Danas ističe i rok za odgovor nevladinih organizacija Evropskom sudu za ljudska prava o događajima od 15. marta u Beogradu, nakon čega su se brojni građani obratili nevladinim organizacijama.

„Izjave građana su obrađene i napravljena je jedna dublja analiza tog događaja upravo na osnovu informacija dobijenih od građana, na osnovu vremena kada su nešto osetili, mesta na kome su se zatekli i simptoma koji su im se javili nakon događaja od 15. marta. Građani, koji su u ovom slučaju i oštećeni, imaju pravo da znaju dokle se stiglo sa istragom o ovom slučaju. Nakon što budu poslati odgovori nevladinih organizacija, Sud u Strazburu može, ali i ne mora, izreći privremenu meru. Ona se izriče u slučaju ako sud proceni da su ugrožena ljudska prava u velikoj meri i da preti opasnost od trajnih posledica ugrožavanja ljudskih prava. Sud u Strazburu obično brzo odgovara i donosi odluke u ovakvim slučajevima. Ali, i ako ne bude izrečena privremena mera, to ne znači da taj sud neće nastaviti rad na događajima od 15. marta u Beogradu“, kaže za portal Nova.rs Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Vladica Ilić Foto: Ivan Dinić/Nova

Podsetimo, Evropski sud za ljudska prava obavestio je organizacije civilnog društva da je u ponedeljak 31. marta primio odgovor Republike Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta 2025, piše u saopštenju Beogradskog centra za ljudska prava.

Kako je N1 pisao, Sud u Strazburu pozvao je organizacije civilnog društva da do 8. aprila dostave komentare na odgovor države. U istom roku, do 8. aprila, Evropski sud za ljudska prava je pozvao i Republiku Srbiju da dostavi svoje komentare na podnesak koji su organizacije civilnog društva sudu dostavile u ponedeljak, 31. marta, kojim su Sud obavestile o zdravstvenom stanju podnositeljki i podnosilaca zahteva.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare