Gornje Nedeljice
Gornje Nedeljice Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Kompanija Rio Tinto reagovala je na današnji intervju Danice Popović za "Novu" i tom prilikom je demantovala njene navode tvrdeći da profesorka Popović "širi dezinformacije".

„Kompanija Rio Tinto oštro demantuje netačne izjave profesorke Danice Popović iznete u intervjuu pod naslovom ‘INTERVJU Danica Popović: Zemlja posle Rio Tinta neće biti ni za groblje. Znamo šta treba da radimo, pa će da podviju rep’, koji je portal Nova.rs objavio 23. juna 2024. godine.

Profesorka Popović i ovom prilikom ponovo širi dezinformacije i zastrašuje javnost lažnim i potpuno neutemeljenim tvrdnjama o opasnosti od sumpornih kiša, zagađenju vazduha i izlivanju sumporne kiseline Pozivamo profesorku Popović da, ili iznese dokaze za ove tvrdnje ili povuče svoje neistinite tvrdnje.

U slučaju da počne sa radom, ‘Jadar’ ne bi ispuštao sumpornu kiselinu niti u vazduh, niti u zemljište, niti u vodu. Predviđeni proces koji podrazumeva korišćenje sumporne kiseline u okviru Projekta ‘Jadar’ odvijao bi se na niskoj temperaturi (90 °C) daleko ispod tačke ključanja sumporne kiseline (250°C) i tačke ključanja vode (100°C). Gas koji bi nastajao rastvaranjem bi primarno sadržao ugljen-dioksid i vodu. Kao rezultat toga, u okviru procesa prerade ne bi došlo do isparavanja sumporne kiseline. Projektom je predviđeno i korišćenje skruber filtera, čija je osnovna funkcija da i sakupljaju otpadne gasove kako se ne bi oslobađali u atmosferu. Ovi filteri rade tako što sakupljaju gasove koji se dižu u zatvorenim posudama za preradu i provuku ih kroz tečnost koja uklanja sve štetne materije iz vazduha. Tehnologija ovih filtera je proverena i široko korišćena više od 50 godina za sakupljanje i prečišćavanje otpadnih industrijskih gasova. To znači da je proces pažljivo dizajniran kako bi se sprečilo ispuštanje sumporne kiseline u bilo kom obliku.

Podsećamo profesorku Popović da sumporna kiselina predstavlja jedan od najčešće korišćenih reagenasa u brojnim industrijama koje na teritoriji Srbije rade već decenijama, kao i na to da je proces upotrebe sumporne kiseline u različitim industrijama bezbedan i striktno regulisan propisima Republike Srbije.

Profesorka Popović dalje tendenciozno pominje analogije sa rudarskom praksom u pojedinim afričkim zemljama nagoveštavajući opasnost od ‘izlivanja toksičnog otpada’. Kako smo to već više puta istakli, otpad koji bi nastao preradom jadarita bio bi u čvrstom obliku, pa otuda njegovo izlivanje nije moguće. Deponija na koju bi taj otpad bio odlagan ne nalazi se u plavnom području i imala bi višeslojne zaštitne obloge.

Ukoliko bi Projekat ‘Jadar’ postao operativan, poštovao bi stroge standarde zaštite životne sredine kako bi se obezbedio nastavak poljoprivrednih aktivnosti neposredno uz predloženu lokaciju rudnika. Poštujemo pravo svakog pojedinca i člana akademske zajednice da analizira i kritikuje projekat ‘Jadar’. U interesu javnosti, očekujemo da takva kritika bude konstuktivna, bazirana na činjenicama i naučnim dokazima, a ne na netačnim i neutemeljenim tvrdnjama kojima se javnost zastrašuje i dovodi u zabludu. Upravo zato, kompanija je nedavno i objavila radne nacrte studija o proceni uticaja na životnu sredinu da bi javnosti predstavili naučne činjenice prikupljene istraživanjima koje je tokom šest i po godina sprovelo više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka, uključujući 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta. Na taj način želimo da podstaknemo javni dijalog o Projektu ‘Jadar’ zasnovan na činjenicama naspram politizovane debate koja se zasniva na dezinformacijama“, naveo je Rio Tinto.

***

BONUS VIDEO – Projekat Jadar: Kako i zašto Rio Tinto planira otvaranje rudnika u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare