Akademik Miro Vuksanović potpisao je ugovor o legatu sa Muzejom knjige i putovanja Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju "Adligat" čiji je član osnivač.
Legat je formiran povodom dva jubileja – 80 godina od rođenja, i 50 godina književnog, uredničkog i upravničkog rada akademika Mira Vuksanovića. Ugovor o legatu književnik i akademik potpisao je s počasnim predsednikom „Adligata“ Viktorom Lazićem.
Prilikom potpisivanja ugovora o legatu Vuksanović je Laziću predao deset svezaka sa hiljadu stranica rukopisa svojih dnevnika i 27 knjiga svojih „Sabranih dela“, u kojima su romani, pripovetke, eseji, putopisi, besede, portreti, ogledi, dnevnici i druga dela.
Akademik je predao i diplome četrdesetak nagrada koje je proteklih decenija dobio za književni rad i pregalaštvo u kulturi. U legatu su i svi primerci šest serija izdanja Srpske akademije nauka i umetnosti čiji je Miro Vuksanović pokretač i urednik. Takođe i svi tomovi Kritičkog izdanja dela Ive Andrića, čiji je Vuksanović pokretač i predsednik Uređivačkog odbora. U legatu će biti i 160 knjiga objavljenih u Antologijskoj ediciji „Deset vekova srpske književnosti“, koju je Vuksanović pokrenuo i uređuje.
– Gospodin Vuksanović je jedan od najznačajnijih srpskih književnika ali i delatnika u kulturi. Retki su ljudi koji se mogu pohvaliti da su pola veka proveli kao upravnici najznačajnijih institucija kulture i koji su toliko učinili za knjigu. Sa čak 2.500 bibliografskih jedinica, Vuksanoviću se čovek mora diviti ne samo na talentu već i na ukupnom radu – reči su Viktora Lazića.
Uz knjige, legat će sadržati i lične predmete Mira Vuksanovića koji na slikovit način dočaravaju život i rad književnika. Podsetimo, akademik je rođen 4. maja 1944. u Krnjoj Jeli, u Crnoj Gori. Diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1969, na Grupi za jugoslovensku i opštu književnost. Radio je kao profesor srpskog jezika i književnosti u Somboru, bio je glavni urednik časopisa „Dometi“, upravnik Gradske biblioteke u Somboru, potpredsednik Matice srpske i upravnik Biblioteke Matice srpske u Novom Sadu.
Izabran je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti 2009, a za redovnog šest godina kasnije. Direktor je Biblioteke SANU, član Saveta Univerziteta u Beogradu, član Upravnog odbora Zadužbine Miloša Crnjanskog, predsednik Upravnog odbora Andrićeve zadužbine…
Najpoznatija dela akademika Mira Vuksanovića su azbučni romani o rečima „Semolj gora“, „Semolj zemlja“ i „Semolj ljudi“. Tokom plodne karijere ovenčan je brojnim nagradama. Među njima su NIN-ova, „Miroslavljevo jevanđelje“, „Svetozar Ćorović“, „Meša Selimović“, „Mihajlo Pupin“, „Marko Miljanov“, „Ljubomir P. Nenadović“, „Laza Kostić“, „Đura Daničić“, Vukove nagrade…
Bonus video:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare