Foto: Shutterstock/N1

Referentna kamatna stopa je od aprila prošle godine od 1,5 odsto koliko je tada iznosila, do sada dostigla iznos od šest procenata. Ta stopa je povećavana čak 13 puta, bukvalno svakog meseca, a Narodna banka Srbije (NBS) danas je prvi put za godinu dana, objavila da stopa ostaje na nivou od prošlog meseca. Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić za Nova.rs kaže, da je ova stagnacija, praktično "psihološki predah", koji prema njegovom mišljenju “neće dugo potrajati”.

Ključna kamatna stopa NBS, na osnovu koje se formiraju sve druge dinarske stope u zemlji, ostala je na nivou od prošlog meseca, pa će tako i rate dužnika koji su podigli kredit u dinarima ostati nepromenjene.

Ekonomista Ljubodrag Savić za Nova.rs ocenjuje da je za dužnike to dobra vest, jer kako kaže, ljudima koji imaju kredite znači svaki mesec.

Ipak, on ne misli da će ovakvo stanje duže potrajati i navodi da je trenutna stagnacija referentne kamatne stope “psihološki predah”.

“U Srbiji su pored one realne komponente inflacije vrlo prisutna i takozvana inflaciona očekivanja. To je ono što predstavlja inflaciju u našoj glavi. Neko ko razmišlja o tome, može da kaže – ‘čekajte Narodna banka je uskočila, znači da ipak nije tako kritično, ne očekuje se rast inflacije’. I to bi trebalo da deluje i na potrošače i na proizvođače. Suštinski, taj efekat je i najvažniji cilj ove mere, ako je to uopšte bio cilj, a ja verujem da jeste“, istakao je Savić.

Ljubodrag Savić Foto: Medija Centar Beograd
Ljubodrag Savić Foto: Medija Centar Beograd

On smatra da je ovim potezom NBS poslala poruku „da se situacija smiruje“.

“Osnovni zadatak ovog predaha je vezan za to psihološko delovanje. Odnosno da ljudi više ne vrše pritisak na cene i da kada uđu u prodavnicu ne kupuju proizvode koji im nisu potrebni, razmišljajući da li će sledeći put da ih nađu po toj ceni. To je ta anticipacija inflacije, osnosno inflacija u našoj glavi, kojom nesvesno povećavamo potražnju”, objasnio je on.

Savić ocenjuje i da ovaj „predah“ neće dugo trajati, kao i da ne možemo u skorijoj budućnosti da očekujemo smanjenje referentne kamatne stope.

Naprotiv, on je mišljenja da će ova stopa početi ponovo da raste.

“Ja, nažalost ne mislim da će i sledećeg meseca biti predaha i ne očekujem da će referentna kamatna stopa početi da se snižava. Još uvek traju oni faktori zbog kojih zapravo inflacija raste. Nije kraj krize. Još uvek, nismo dotakli dno, pa da sada idemo gore. Ova kriza se kreće cik- cak, gore- dole. Trenutne mere su samo psihološki uticaj da se kriza smiruje, a ali ne i da je rešena”, zaključio je profesor Savić.

Narodna banka Srbije danas je saopštila da je posle 13 puta uzastopnog podizanja referentne kamatne stope za poslednjih godinu dana, Izvršni odbor ovoga puta odlučio da tu stopu zadrži na postojećem nivou.

„Ovakva odluka Izvršnog odbora u skladu je i sa očekivanjem da će inflatorni pritisci u narednim mesecima početi da se smanjuju, osetnije od polovine ove godine“, navedeno je u obrazloženju ove odluke.

Foto: N1

Podsetimo, referentna kamatna stopa NBS je u decembru 2020. u sklopu ekonomskih mera protiv Covid pandemije spuštena na jedan odsto. Na tom nivou bila je sve do  aprila 2022. kada je odlukom Izvršnog odbora NBS povećana na 1,5 odsto. Poslednje povećanje bilo je 6. aprila 2023, za 0,25 procentnih poena, kada je dostigla iznos od šest odsto, na kome se trenutno nalazi i sada.

BONUS VIDEO: Fiksna ili promenljiva kamatna stopa za kredit – šta je pametnije?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar