Eurobanka i Direktna banka najavile su danas da će potpisati sporazum o spajanju poslovanja u Srbiji, a nakon spajanja, objedinjena banka imaće aktivu od preko dve milijarde evra, dok će tržišno učešće premašiti 6,5 odsto čineći je sedmom najvećom bankom u Srbiji.
U saopštenju Eurobanke navodi se da će nakon okončanja te transakcije Eurobanka kontrolisati oko 70 odsto objedinjene banke, dok će akcionari Direktne imati vlasništvo nad preostalih 30 odsto.
Obe banke, kako se navodi, planiraju dalji rast, uključujući ambiciozne ciljeve za ekspanziju poslovanja koji će omogućiti objedinjenoj banci da finansira ekonomiju Srbije i profitabilan rast u sledećih nekoliko godina.
„Drago nam je što smo postigli dogovor sa većinskim vlasnicima Direktne banke o spajanju i formiranju mnogo jače, veće i dinamičnije domaće finansijske institucije“, rekao je zamenik generalnog direktora Eurobanke grupa Stavros Joanu (Ionnaou).
Ta transakcija, prema njegovim rečima, odražava Eurobanka strategiju daljeg proširenja medjunarodnih aktivnosti i stvaranja dodatne vrednosti za akcionare kroz ciljane akvizicije, spajanja ili zajednička ulaganja.
„Raduje nas naše partnerstvo sa dva uvažena srpska preduzetnika Andrejom Jovanovićem i Bojanom Milovanovićem i uvereni smo u uspeh naših ambicioznih planova u Srbiji. Spajanje banaka pružiće znatne prednosti, kako svim akcionarima objedinjene banke tako i klijentima, stanovništvu i privredi, deponentima, zaposlenima i regulatornim telima“, rekao je Ioannou.
Predsednik Izvršnog odbora Eurobanke Slavica Pavlović rekla je da je dogovor o spajanju Eurobanke i Direktne banke u skladu sa dugoročnom strategijom Eurobanke o daljem jačanju pozicije na domaćem bankarskom i finansijskom tržištu.
Formalno okončanje procesa spajanja Eurobanke i Direktne banke očekuje se u poslednjem kvartalu 2021. godine nakon dobijanja neophodnih odobrenja nadležnih regulatornih i nadzornih tela.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare