"Nedomaćinsko upravljanje našim zajedničkim novcem vraća se ili kao rast javnog duga ili kao inflacija. Ta naša psihoza kako su moguća neka magična rešenja, kako sad to zavisi od toga što je jedan čovek ili su njih dvoje, troje seli i nešto odlučili - to su nerealna očekivanja svih nas ako mislimo da će iz toga nešto dobro da izađe. Nema prečica do bogatog i srećnog društva", poručio je profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić komentarišući nove mere Vlade Srbije.
Najavljene mere mogu, kaže Šoškić, samo da nekome donesu donese političku popularnost.
„Treba kao društvo da shvatimo da nema prečica u većini stvari u životu, pa tako i po tome kako se stvara bogato i srećno društvo. Sva bogata i srećna društva liče jedno na drugo i u njima se ovakvi ad hok potezi bez konsultacija sa strukom i u suprotosti sa opštim ekonomskim teorijama i načelima – ne dešavaju. Srbiji ne trebaju ad hok mere, Srbija treba jasno da zacrta u kom pravcu želi sebe da vidi za 10, 20, 50 godina i da shvatimo da to možemo da ostvarimo samo sa dobro uređenim i jakim institucijama i sa kvalitetno obrazovanim i zdravim ljudima, a ne na drugačiji način“, istakao je Dejan Šoškić za N1.
Sagovornik N1 podseća da su primetna recesiona kretanja u Evropi i Srbiji.
„Vidite da se naša privredna aktivnost zaustavlja. U uslovima opadanja ekonomske aktivnosti, rasta cena zaduživanja na svetskom tržištu i u uslovima i dalje izuzetno visoke inflacije – jedne od najviših u Evropi – ovakva mera je kontraproduktivna. Ona će doprineti otežavanju obuzdavanja inflacije, a istovremeno će dodatno naglasiti našu fiskalnu ranjivost koja je prisutna“, ocenio je Šoškić nove mere koje je najavila Vlada Srbije – od podele 10.000 dinara mladima do 16 godina do povećanja penzija i plata u prosveti i zdravstvu.
Srpske reforme, kaže, nisu ni izbliza završene. Da jesu, dodaje, ne bismo imali taj ponovni rast deficita.
„Politika stalnog podizanja plata je demagoška i populistička. Ona podiže tražnju na domaćem tržištu i sprečava efikasniju borbu protiv inflacije. S druge strane, u uslovima fiksiranog deviznog kursa bez rasta produktivnosti predstavlja zapravo signal stranim investitorima da domaći rad postaje sve skuplji i skuplji po jedinici proizvoda koji se pravi. Zato strani investitori odlaze“, navodi on.
Opširnije čitajte na N1.
***
BONUS VIDEO – Prof. dr Dejan Šoškić Zašto Srbija najveću inflaciju u regionu