Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Od 9. marta do 27. aprila u blokadi je bilo 821 preduzeće i udruženje u Srbiji dok je za proteklih nešto manje od deset dana njih 145 izašlo iz ovog statusa.

Od ukupnog broja blokiranih preduzeća, 96 odsto čine privredni subjekti sa većinskim domaćim kapitalom, navodi se u dokumentu koji je objavila Privredna komora Srbije na svom sajtu.

Prema delatnosti, najviše je bilo kafića, „fast fudova“, restorana…

Najviše blokiranih računa imali su preduzetnici, njih 468, zatim 324 privredna društava i 29 udruženja.

Prema podacima do 27. aprila, u blokadi je ostalo jedno veliko, dva srednja, 23 mala, 285 mikro, kao i 510 privrednih subjekata koji nemaju obavezu podnošenja godišnjeg finansijskog izveštaja i/ili nije prijavljen broj zaposlenih.

Najviše privrednih subjekata je blokirano u okviru sektora trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila i to 282 kompanije, odnosno 34,3 procenta od ukupnog broja blokiranih.

Zatim, slede sektori usluge smeštaja i ishrane sa 122 i firme iz prerađivačke industrija sa 115 blokiranih.

Gledano prema broju zaposlenih u ovim firmama, njih najmanje 2.738 je pogođeno blokadom, a najviše zaposlenih je u sektoru trgovine -1.770, odnosno 64,6 odsto od ukupnog broja zaposlenih u preduzećima čiji su računi bili „zamrznuti“.

Slede prerađivačka industrija sektor informisanja i komunikacija, navodi se u dokumentu.

U periodu od 9. marta do 27. aprila prosečan broj blokada po danu je iznosio 24,9 a najviše ih je evidentirano 16. marta kada je vanredno stanje i stupilo na snagu, i kada je u jednom danu 80 preduzeća ušlo u blokadu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar