Zakupci lokala u TC "Plaza" u Kragujevcu, koji je u vlasništvu rumunske kompanije "NEPI Real Estate Project One" moraće da plate zakupninu za period tokom trajanja vanrednog stanja iako nisu radili, kaže za portal Nova.rs Bojan Mitić, predsednik Unije zakupaca Srbije.
U vlasništvu iste kompanije nalazi se i TC „Promenada“ u Novom Sadu, ali za razliku od kragujevačkih, novosadski zakupci su posle intervencije gradonačelnika Miloša Vučevića kod rumunske kompanije, oslobođeni plaćanja najma tokom vanrednog stanja, dok će za taj period biti u obavezi da plate troškove održavanja koji iznose 10 evra po kvadratnom metru.
Dva različita aršina iste firme, naterala su Uniju zakupaca da i od kragujevačkih vlasti zatraži pomoć u rešavanju trenutne situacije u kojoj su se našli zakupci lokala u TC „Plaza“. Bojan Mitić iz Unije zakupaca za naš portal objašnjava da je u Kragujevcu već održan sastanak sa predstavnicima Regionalne privredne komore, Šumadijskog upravnog okruga i Gradske uprave i da ima saznanja da će te institucije uputiti dopis kompaniji NEPI.
Portal Nova.rs nezvanično saznaje da je dopis u pripremi, ali pošto je reč o privatnoj kompaniji, kako nam je rečeno, „potrebno je voditi računa o interesima i jedne i druge strane“.
Zakupci lokala u „Promenadi“ i „Plazi“ prema tvrdnjama iz Unije zakupaca našli su se u nezavidnom položaju u odnosu na kolege u drugim većim tržnim centrima, gde su odmah po uvođenju vanrednog stanja uvedene olakšavajuće mere za plaćanje mesečne kirije.
Bojan Mitić objašnjava da su drugi centri svoje zakupce potpuno oslobodili plaćanja kirije, ili su zakup sveli na minimalne iznose. On navodi da su „Promenada“ i „Plaza“ u početku fakturisale pun iznos, ali da je u Novom Sadu, posle apela gradske vlasti zakupnina svedena na minimum, dok su u Kragujevcu napravljena neznatna umanjenja, što je, tvrdi, dovelo do nezadovoljstva zakupaca.
„Plaza je proizvoljno zakupcima ponudila umanjenje kirije, nekima za 20 odsto, nekima za 40, ne znamo koji su kriterijumi bili u pitanju, ali se sve to odnosi na period od uvođenja vanrednog stanja pa do 8. maja, kada nismo radili. I sada kada radimo, promet je u znatnoj meri opao, pojedinima čak 80 do 90 odsto, pa ima zakupaca kojima je kirija veća od ostvarenog prometa“, kaže Mitić navodeći da su zbog nestabilnog tržišta, tržni centri Ada Mol, Delta City i Big Fashion, umanjili kirije do avgusta i septembra.
„Mi se zalažemo da nam tržni centri izađu u susret kako bismo preživeli ovaj period. U suprotnom, zakupci neće opstati i većina će biti primorana da zatvori svoje radnje. Od nas se zahteva da već od maja plaćamo pune kirije, a tržni centri ni približno ne rade kao pre. Radimo uz ograničenja, ljudi moraju da nose maske, klime ne rade, tako da je promet svima drastično opao“, objašnjava Mitić zbog čega su se zakupci uznemirili.
On dodaje i da se iz NEPI-ja pojedinim zakupcima, zbog neizmirivanja dugovanja preti aktiviranjem bankarskih garancija i menica.
U kompaniji NEPI našem portalu je rečeno da su posle ukidanja vanrednog stanja zakupcima u TC “Plaza” ponudili olašice za period od 21.marta do 8 maja, tako što su umanjili iznos mesečne rente i u potpunosti ukinuli naplatu troškova za marketing.
Zakup lokala u TC Plaza iznosi oko 50 evra po kvadratu navode u Uniji zakupaca.
U tu cenu uračunata je osnovna zakupnina koja se u zavisnosti od lokala kreće između 20 i 40 evra, zatim troškovi održavanja koji su 8 evra po kvadratu i usluge za marketinško oglašavanje.
To znači da mesečni najam lokala od 50 kvadrata iznosi oko 2.500 evra.
„Svi zakupci su dobili zvaničan dopis sa informacijama o pripremljenim olakšicama. Takođe, na nivou grupe je doneta odluka o odlaganju plaćanja rente na period od 60 dana“, navode u NEPI-ju.
Iz kompanije objašnjavaju da model po kojem su zakupci u TC „Promenada“ u Novom Sadu oslobođeni plaćanja kirije tokom vanrednog stanja, ne može po automatiznu da bude primenjen i u Kragujevcu.
„Iako su oba centra deo iste grupacije, poslovni modeli i ugovori su zasebni za svaki od centara pa se tako i poslovanje Kragujevac Plaza centra razlikuje od poslovanja Tržnog centra Promenada“, objašnjavaju u NEPI-ju.
Na informacije koje smo dobili iz Unije zakupaca, da u slučaju neizmirivanja dugovanja kompanija preti povlačenjem bankarskih garancija, u NEPI-ju navode da će se u „slučaju poteškoća sa namirenjem obaveza, držati okvira zakona i ugovornog odnosa sa zakupcima“.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar