Foto: EPA-EFE/JASON SZENES

Otkazivanje turnira Siti open u Vašingtonu, nije samo obično otkazivanje jednog teniskog turnira u 2020. U ovoj kovid godini smo ionako navikli na to. Mnogi veruju da to, pre svega, može biti predznak da se nešto veće valja iza brda - otkazivanje US Opena.

Osnovno pitanje posle otkazivanja takmičenja u Vašingtonu je da li ćemo ipak imati grend slem u Njujorku? Za sada, USTA ne planira da istakne belu zastavicu, naprotiv, ponosno se drže toga da će turnira biti. Ali, da li je baš tako?

PROČITAJTE JOŠ:

Pre će biti da se u Njujorku drže priče kako ne bi uznemirili sponzore i sve one koji insistiraju da se takmičenje po svaku cenu održi. Koliko bi takva odluka i takav turnir bili isplativi i da li bi to moglo da im se vrati kao bumerang u slučaju da bezbednosne procedure zakažu i dobijemo koji slučaj zaraze koronavirusom?

Teško je za sada reći, ali da će narednih dana biti dosta polemike o tome, u to nema sumnje. Posebno jer se mnogi vrhunski igrači još nisu izjasnili gde će i da li će uopšte igrati.

Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

USTA NE POPUŠTA

Istog dana kada je iz Vašingtona obelodanjeno da je Siti Open otkazan, jer kako je direktor turnira Mark Ejn rekao „ima previše stvari koje nisu uspeli da reše iznutra“, iz sedišta USTA u Njujorku stigao je gotovo telegrafski odgovor koji u prevodu kaže – to što se desilo Vašingtonu, neće važiti za Njujork.

Kao da su shvatili da će za tili čas biti suočeni sa poplavom pitanja u vezi održavanja turnira, rešili su sve da preduhitre i poruče – održaćemo turnir.

„Iako je ovo nesrećna okolnost, USTA razume zašto je otkazan Siti Open. Odluka ni na koji način neće imati uticaja na US Open ili na Sinsinati masters. USTA će kreirati siguran i kontrolisan prostor za igrače i sve koji su uključeni na oba turnira što ubalažava zdravstveni rizik, a što je odobreno od strane države Njujork i što potvrđuje standarde grada Njujorka i federalne vlade“, kažu se u saopštenju USTA.

Iz Američke teniske federacije (USTA) dalje dodaju:

„Kostantno zasnivamo naše odluke na tri vodeća principa koji uključuju sigurnost i zdravlje svih uključenih, a sve sa pitanjem da li su ovi događaji u najboljem interesu tenisa i da li su finansijski isplativi. Uvereni smo da ostajemo na liniji sa sva tri pomenuta principa“, zaključuju u USTA.

Ipak, jedno je priča, a drugo je realnost. O ona kaže da, bez obzira na sve najave da će tako biti, pandemija koronavirusa u SAD nimalo ne popušta.

U poslednjih 24 časa, u SAD je zabeleženo novih hiljadu žrtava koronavirusa, broj zaraženih je u porastu i nejasno je koliko će čelnici USTA i grada Njujorka, koji je od početka krize bio jedno od žarišta zaraze, ignorisati ovu činjenicu.

Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

TENISERI SKEPTIČNI

Nije ništa novo reći da najbolji svetski teniseri i teniserke i dalje ne veruju marketingu čelnika iz Njujorka.

To pokazuju brojnim primerima – Novak Đoković je odavno doveo u pitanje predložene mere, za koje još niko tačno ne zna kakve bi bile i u slučaju kreiranja tog „sigurnosnog balona“, kako ga nazivaju čelnici američkog tenisa.

Novak za sada trenira na terenima sa tvrdom podlogom, trenutno je u Marbelji, što mnogi čitaju kao njegovu spremnost da igra u Njujorku i tu pokuša da osvoji 18. grend slem.

Određene mere što se tiče tog „balona“ su procurele u javnost, ali taj dokument još nije zvaničan, a igrači su prosto zbunjeni i ne znaju šta bi od svih pomenutih protokola moglo da se ispuni.

Činjenica je da mnogima put preko Atlantika, u zemlju u kojoj je koronavirus do sada odneo preko 142.000 života, nije nimalo prijatna pomisao. I ne samo zbog toga, već zbog svih mogućih restrikcija, pre svega onih koji se tiču putovanja, karantina i toga koga bi sve mogli igrači da povedu sa sobom.

Mnogi igrači jednostavno, koliko god finansijski bili ugroženi, a takvih je većina, ipak nisu spremni da rizikuju sopstveno zdravlje zarad par hiljada dolara zarade.

Oni finansijski moćniji, poput Đokovića, Nadala, Tima, čini se da nemaju previše simpatija prema tom neosnovanom optimizmu koji provejava poslednjih nedelja iz izjava svih aktera koji stoje iza organizacije US Opena.

Igrači i igračice racionalno čekaju trenutak konačne odluke pre nego se izjasne, a sva je prilika da se taj momenat opasno približio.

Prema određenim izvorima, do sada je svega četiri od igračica iz Top 10 najavilo da će igrati i Sinsinati i US Open – Karolina Pliškova, Sofija Kenin, Belinda Benčić i Serena Vilijams, a krajnji rok za prijavu je sledeći ponedeljak.

Još se ne zna koliko se tenisera prijavilo, ali nije teško zaaključiti da mnogi čakaju da časovnik otkuca minut do 12. I to dovoljno svedoči o konfuziji koja trenutno vlada u svetu tenisa.

Dominik Tim nije spreman da rizikuje put u Ameriku pod ovakvim uslovima, a za mnoge je velika barijera to što bi u većini zemalja Evropske unije igrači morali da provedu dve nedelje u karantinu po dolasku iz SAD.

Foto: EPA-EFE/JULIAN SMITH

DA LI JE TAJLI OTKRIO TAJNU?

Da nije sve tako dobro kao što u Njujorku pokušavaju da predstave, svedoče i poslednje izjave prvog čoveka Tenis Australija, Krega Tajlija, koji je u svetlu poslednjih dešavanja pričao i o predstojećem Australijan Openu.

Koliko je ova kovid situacija u tenisu traumatična, svedoči i podatak da su u Melburnu, gde turnir treba da počne sredinom januara, veoma zabrinuti šta bi moglo da se dogodi, jer je i Australija, konkretno drđava Viktorija, poslednjih nedelja prilično nestabilna kada je u pitanju situacija sa koronavirusom.

Tajli i njegovi saradnici, doduše, još imaju vremena, njihov peščanik još nije ni blizu da iscuri, kao što je slučaj sa Njujorkom, ali Tajli je, da li slučajno, da li možda namerno, rekao kako „većina vrhunskih tenisera sa kojima je razgovarao, uopšte ne misli o nastavku ove sezone, već pre svega o 2021“.

Da li to znači da su mnogi uvereni da su najave da će biti US Opena samo mrtvo slovo na papiru i da veruju da turnira, ili čak ostatka sezone uopšte neće biti? Moguće je, mada je situacija koja se tiče Rolan Garosa i turnira na šljaci u Evropi, Rima i Madrida, ipak nešto drugačija i pozitivnija.

Kako god bilo, bliži se momenat kada će sve karte morati da se otkriju, da se rasčlani šta je realnost, a šta običan marketing, jer od bacanja dimne zavese nisko nema koristi, ponajmanje tenis.

Koronavirus je već dovoljno uništio plućna krila jednog od najglobalnijih sportova i mora se delovati jedinstveno u pokušaju da se ova nezapamćena kriza prevaziđe što bezbolnije.

Više istine, više transparentnosti, manje prostora za nagađanja i nesigurnost. To je za sada jedini lek koji može da funkcioniše.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare