Foto: EPA-EFE/LUKAS COCH

Istorijski uspeh – Srbija ima čak petoricu igrača među 50 na svetskoj listi najboljih tenisera. Rezultat koji, ako se sve pažljivo sagleda, nije nimalo slučajan.

Pre devet godina Novak Đoković je po prvi put u karijeri, po završetku Vimbldona, postao broj jedan na ATP listi, a sada je, po završetku Australijan Opena, ponovo svrgnuo sa trona Rafaela Nadala.

Tada smo 2012. imali i Viktora Troickog na 12. mestu, pa godinu dana kasnije i Janka Tipsarevića u Top 10, na mestu broj osam. Nenad Zimonjić je harao u dublu i osvajao titule sa različitim partnerima.

U eri kada su Federer, Đoković i Nadal posebna priča kao igrači koji su obeležili istoriju sporta, Srbija je našla svoje mesto pod suncem na listi teniski najuspešnijih nacija.

Na novoj ATP listi, naša zemlja je po prvi put imala čak pet igrača u 50 najboljih na svetu, i samo su Španija i Francuska, zemlje da daleko većom tradicijom i razvijenijom teniskom infrastrukturom, mogle time da se pohvale.

Daleko smo i ispred ostalih velikana, SAD imaju tri, koliko i Rusija i Australija i Kanada.

Po dva imaju Švajcarska, Argentina, Italija, Nemačka, Hrvatska i Velika Britanija, a po jednog predstavnika Belgija, Norveška, Japan, Poljska, Gruzija, Čile, Bugarska, Grčka, Austrija, Urugvaj i Slovenija.

Novak Đoković je prvi, po osvajanju ATP kupa i Australijan Opena vratio se tamo gde mu i jeste mesto, na svetski tron.

Dušan Lajović je na 23. mestu, Filip Krajinović posle dobrih rezultata u Monpeljeu i Roterdamu na 33, Laslo Đere na 36, a Miomir Kecmanović, najmlađi među njima na 50. mestu.

Foto: EPA-EFE/MARK EVANS

Godina kontinuiranih uspeha

Zbirno, imaju 14.943 poena, što je približno jednako broju poena koji donosi sedam Grend slem titula i jedan masters trofej.

Dušan Lajović i Filip Krajinović, konačno su uspeli da pokažu sav svoj talenat i ustale se među 50 najboljih, što se od njih očekivalo i ranije.

Laslo Đere je posle dosta muka i problema koje su ga pratile u početku profesionalne karijere, takođe pokazao od kakvog je materijala.

A Miomir Kecmanović, možda i simbolično, da je posle svoje odlične debitantske sezone, začinjene polufinalom na Nekst Gen turniru u Milanu, naslednik svih njih i simbol i predvodnik nove generacije srpskih tenisera.

One koja je izrasla na krilima uspeha Novaka, Janka, Viktora, Nenada, sada i Dušana, Filipa i Lasla.

Jer ako pogledamo u proteklih 14 meseci, rezultati zaista pokazuju da Srbija zaista s pravom ima toliko igrača u elitnoj grupi.

Naši teniseri su od 1. januara 2019. do danas osvojili osam ATP titula. Najviše Đoković, šest, po jednu Lajović i Đere. I to ne računajući rezultate sa ATP čelendžera.

Takođe, naši igrači su igrali u ukupno još pet finala, 11 polufinala i 12 četvrtfinala.