Foto: EPA-EFE/LYNN BO BO

Pobednika u tenisu ne odlučuje samo ko ima bolje i snažnije udarce. Već pre svega ko ima hladniju glavu, mirniju ruku i ume da odigra najbolje baš kad je pod pritiskom.

Setite se prošlogodišnjeg finala Vimbldona i onog istorijskog sudara dva teniska titana – Novaka Đokovića i Rodžera Federera. Šta je u tim odsudnim momentima petog seta presudilo da Rodžer Federer na 8:7 i 40:15, dakle na dve meč lopte, izgubi poene i Novak Đoković započne svoj put ka velikom trijumfu?

To su pitanja na koja se ne može uvek dati precizan odgovor, ali jasno je da su u pitanju one najtananije teniske nijanse – momenat anticipacije udarca protivnika, osećaj šta treba odigrati, čvrsta ruka, hladni nervi, sposobnost da se pobedi značaj trenutka u kom se nalazite.

Novak Đoković je još jednom pokazao svoju fantastičnu „glavu“, a Federer staru slabost, da čak i kada je u prilici da uradi veliku stvar, ne odustaje od principa koji ga je krasio svih ovih godina unazad – da poen dobije u velikom stilu. Ispostavilo se da to ne donosi uvek pobedu.

Foto: Geoff Burke-USA TODAY Sports –

 

BROJKE NE LAŽU

Proteklih dana objavljeni su interesantni podaci koji se tiču ko od tenisera u periodu od 2015. do kraja 2019. godine ima procentualno najveći broj dobijenih poena.

U tom periodu, Novak Đoković je teniser sa najvećim brojem osvojenih grend slem trofeja – ukupno devet, a onaj deseti stigao je početkom februara ove godine u Melburnu.

Međutim, brojke iz ove trenutno okrnjene sezone, nisu uzete u obzir, a kako stvari stoje, Novak bi dodavanjem istih samo još povećao svoju dominaciju u odnosu na najveće rivale.

Srbin je u tom periodu od pet sezona odigrao ukupno 47.169 poena i osvojio od toga 25.912, što čini 54,95 odsto uspešnosti.

Iza njega je Rafael Nadal sa skorom od 23.753 od ukupno 43.403 poena što daje 54,73 odsto uspešnosti, a treći je Rodžer Federer koji je osvojio 22.516 od 41.281 odigranog poena što mu daje 54,54 odsto osvojenih poena.

PROČITAJTE JOŠ:

Dakle, kada se pogledaju te brojke, jasno je da, po mnogima trojicu najvećih igrača u istoriji sporta, razdvajaju i bukvalno nijanse.

Veoma interesantan podatak je da se te brojke kreću u rasponu manjem od jednog procenta, od 54,5 do 54,95 posto.

Kada se pogleda ko je završavao sezonu sa najvećim procentom osvojenih poena u tim godinama, statistika je zapanjujuća.

Đoković je bio najbolji 2015. sa 55,53% i 2016. godine sa 55,27%, a onda je Rafael Nadal bio za nijansu uspešniji u tri godine posle – 2017. je imao 55,53%, 2018. godine 55,42%, a prošle sezone 55,77%. Novak je bio odmah iza njega.

Dakle sve se vrti u proseku oko magičnih 55 odsto. Podatak da je svega 53 igrača imalo više od 50 odsto osvojenih poena, a njih 47 u rasponu od 50 do 52 odsto.

Jasno je, dakle, da ovde jedan procenat pravi veliku razliku, koja se očigledno vidi najbolje po skoru bodova na ATP listi, ali i pobedama i porazima.

Foto: EPA-EFE/LYNN BO BO

ODLIČAN START 2020.

Da je Novak Đoković na sjajnom putu da ove godine bude najbolji i sezonu završi na mestu broj jedan, svedoči i to kako je započeo sezonu.

Skor od 18-0, uz pehare na ATP Kupu, Australijan openu i turniru u Dubaiju, dakle gde god se pojavio, uzeo je trofej.

Oni što je Novak do sada uspeo u ovoj sezoni jeste i da podigne taj procenat ukupno osvojenih poena iznad 55 odsto.

Srbin je od 2.918 odigranih poena osvojio 1.635 poena, što znači da ima 56,03 odsto uspešnosti.

Nadal je iza njega sa 55,46 odsto, a Roberto Bautiosta Agut treći sa 54,63 procenta uspešnosti.

Statistički parametri, koji se tiču ove sezone, pokazuju da je Rafael Nadal nastojao da više radi na svom riternu, pa je otuda za nijansu u 2020. ispred Novaka Đokovića kada je reč o realizaciji poena posle uzvraćenog prvog i drugog servisa.

Znamo da je Novak radio na servisu, posebno drugom i da mu je to donelo mnogo uspeha od početka godine. Ali zadržao je i pouzdanost riterna.

Još jedan primer koji jasno ukazuje da se oni najveći teniseri, čak i u poznim igračkim godinama, ne zadovoljavaju trenutnim i konstantno se usavršavaju.