Foto: Shutterstock

U poslednjih nekoliko dana zemljotresi širom sveta bili su neprestani. Snažni potresi pogodili su Grčku i Novi Zeland, a tokom prošle nedelje velika seizmička aktivnost zabeležena je i na Islandu. Naučnici su upozorili da Islandu preti erupcija vulkana, a u proteklom periodu bili su aktivni i vulkani Etna u Italiji, kao i dva vulkana na odvojenim ostrvima u Indoneziji.

PROČITAJTE JOŠ:

17.000 potresa na Islandu

Islandska seizmološka služba saopštila je da je prošle nedelje zabeleženo oko 17.000 zemljotresa u jugozapadnom regionu Rejkjanes.

Najjači zemljotres bio je magnitude 5,6 stepeni i dogodio se 24. februara, a osetili su ga i stanovnici glavnog grada Rejkjavika i okolnih mesta gde živi dve trećine populacije Islanda.

Nakon toga zabeležena su još dva jača zemljotresa magnitude iznad 5.0 stepeni i dogodili su se 27. februara i 1. marta.

Zemljotresi nisu izazvali veliku materijalnu štetu, iako su iz puteva Islanda saopštili da je došlo do manjih oštećenja asfalta na regionalnim magistralama.

Foto: Halldor KOLBEINS / AFP / Profimedia

Islandu preti erupcija vulkana

Islandu preti erupcija vulkana upozorili su naučnici, ranije ove nedelje. To bi bila prva erupcija u poslednjih 900 godina u blizini prestonice Rejkjavika.

Postoje „jaki znaci“ da bi do vulkanske erupcije moglo doći u narednim danima zbog stalne seizmičke aktivnosti na planini Keilir, udaljene 30 kilometara od Rejkjavika.

Vidir Rejnison iz islandske civilne zaštite naveo je da bi to bila prva erupcija u tom području još od 12. veka. On je dodao da se ne očekuje „katastrofa“, već da će ljudi moći normalno da žive. Ipak, upozorio je da ne bi trebalo ići u područje same planine.

Foto:EPA-EFE/VILHELM GUNNARSSON

Ne mogu da zamislim dan bez treskanja tla

„Island je zemlja vulkanskog porekla koja leži na dve tektonske ploče, evroazijskoj i severnoameričkoj. Rascep se prostire kroz Atlanski okean i deli zemlju na dva dela. Razmak između ploča se stalno povećava, a linija razdvajanja definišu područja sa intenzivnom vulkanskom aktivnošću. Zemljotresi na Islandu su česti, ali ne toliko koliko su bili u prethodnih godinu dana, a naročito prethodne nedelje. Najviše je pogođeno područje na jugozapadu zemlje, vulkanski sistem koji je mirovao zadnjih 800 godina“, kaže Bojan Desnica za portal Nova.rs

On je opisao kako izgleda živeti na ovako trusnom području.

„Tresemo se noć i dan, to je već postalo uobičajeno. Dan bez treskanja sad ne mogu da zamislim. Onaj ko nije osetio tako nešto ne može ni da zamisli kako takav život izgleda, ali to nas nije mnogo poremetilo, život se nastavlja. Islanđani ne obraćaju mnogo pažnje na to, prosto su takav narod, ne daju se poremetiti“ kaže Bojan.

Biti izložen čestim potresima nije prijatno, naročito ukoliko ste blizu epicentra, naglašava naš sagovornik sa Islanda.

„Posebno ako ste u široj okolini Rejkjavika, pogotovo na višim spratovima. Način gradnje je prilagođen trusnom području, pa se objekti smatraju bezbednim čak i u slučaju jačeg zemljotresa. Najveću opasnost bi predstavljaju predmet koji padaju sa visine“, kaže Bojan.

Dodaje da je stanovništvo jako dobro informisano o svemu i da celokupnu situaciju pažljivo prate i analiziraju vrhunski stručnjaci. Naglašava da sve koordinira krizni štab za vanredne situacije.

„Mediji prenose jasne i precizne informacije, izrečene od strane stručnjaka. Od početka perioda kovida, krizni štab je svojom profesionalnošću zadobio poverenje građana, što se nastavlja i u ovoj situaciji, i sprečava pojavu panike“, kaže on.

Do ovog trenutka, zemljotresi i mogućnost erupcije nisu imali previše uticaja na veliki deo stanovništva.

„U oblastima koje bi mogle biti pogođenje posledicama vulkanske erupcije, odavno postoje planovi evakuacije. Područje na kom bi moglo doći do erupcije je sada već usko definisano, prilazi toj oblasti su zatvoreni, a spasilačke službe kontrolišu situaciju. Merači sumpor-dioksida, gasa čija bi koncentracija mogla porasti i ugroziti stanovništvo su postavljeni na više lokacija. Putevi lave su takođe predviđeni, i po trenutnim prognozama ne postoji opasnost po naseljena mesta“, objašnjava Bojan.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar