Juzna Afrika deca vakcina
Vakcinacija dece u Južnoj Africi Foto:EPA-EFE/NIC BOTHMA

Lideri zemalja u razvoju upozorili su na Generalnoj skupštini UN da gomilanje vakcina protiv kovida-19 u bogatim zemljama omogućuje razvoj novih varijanti koronavirusa, kao i da zaraza ponovno uzima maha.

Filipini, Peru, Gana i mnoge druge zemlje poručuju da je solidarnost zakazala, a generalni sekretar UN je nejednaku distribuciju vakcina protiv kovida-19 nazvao „bestidnom“, preneo je Rojters.

„Bogate zemlje gomilaju vakcine, dok ih siromašne zemlje dobijaju na kašičicu. Sada već govore i o dodatnoj vakcinaciji, dok zemlje u razvoju dele doze po pola kako bi pregrmele situaciju. Ovo je šokantno i mora se nazvati pravim imenom – sebičnošću koja niti je opravdana niti moralna“, kazao je filipinski predsednik Rodrigo Duterte.

Oko 35 posto ljudi u svetu koji su primili najmanje jednu dozu vakcine dolazi iz zemalja s visokim prihodima, a od toga je 28 odsto iz Evrope i Severne Amerike.

U međuvremenu, stopa vakcinisanosti u nekim zemljama, poput Haitija ili DR Konga, manja je od jedan odsto.

Afrika je teško pogođena tzv. nacionalizmom vakcina, s oko 900 miliona Afrikanaca koji tek treba da prime vakcinu da bi taj kontinent dosegao vakcinisanost od 70 procenata.

Bajden: SAD kupuju još 500 miliona doza za zemlje u razvoju

Američki predsednik Džo Bajden saopštio je da će SAD kupiti još 500 miliona doza vakcina za zemlje u razvoju tokom naredne godine. SAD su, prethodno, obećale više od 500 miliona doza vakcine koju su zajednički proizvele farmaceutske kompanije Fajzer i Bajontek zemljama u razvoju do kraja juna sledeće godine. To znači da će SAD svetu ukupno obezbediti milijardu doza vakcina protiv Kovida-19, piše Glas Amerike.

Bajden je donaciju dodatnih doza, koje će takođe proizvesti Fajzer, najavio na virtuelnom samitu posvećenom Kovidu 19, koji se održava na marginama Generalne skupštine UN.

Predsednik SAD je podržao cilj Svetske trgovinske organizacije da se u narednih godinu dana vakciniše najmanje 70 odsto svetske populacije, a očekuje se da će iskoristiti svoje saopštenje da podstakne druge, bogate zemlje da takođe pojačaju napore za kontrolisanje pandemije.

Generalni sekretar Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adanom Gebrejesus izjavio je u junu da je za ostvarenje tog cilja potrebno 11 milijardi doza vakcine.

U proteklih godinu dana, u svetu je podeljeno više od 5,9 milijardi doza vakcine, odnosno za oko 43 odsto svetske populacije. Međutim, zbog ogromnog dispariteta u distribuciji, mnoge siromašne zemlje imaju teškoće da vakcinišu čak i najugroženije građane.

Bonus video – Anketa ispred kovid ambulanti u Beogradu

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar