Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT,EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA,LaPresse / ddp USA / Profimedia,Shutterstock

Pandemija koronavirusa izvrnula je naglavačke godinu za nama. Ipak 2020. nije bila samo godina kada je svet stao i upustio se u borbu protiv kovida. Ne, 2020. bila je i godina masovnih protesta i političkih pobuna.

Ovog proleća, stotine hiljada Evropljana protestovalo je zbog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda i sistematskog rasizma u svojim zemljama. U avgustu, hiljade Belorusa izašlo je na ulice zahtevajući ostavku Aleksandra Lukašenka koga optužuju da je pokrao izbore i uprkos brutalnoj represiji, svakog vikenda hiljade njih i dalje traži demokratske promene u zemlji. Ove jeseni, hiljade Poljakinja i Poljaka protestovalo je protiv sramnog zakona o abortusu kojim je de fakto zabranjen prekid trudnoće u ovoj zemlji. Tokom godine protestovalo se i zbog epidemioloških mera – zaključavanja ali i zbog zatvaranja škola, protestovalo se i zbog novog bezbednosnog zakona u Francuskoj na osnovu kog je građanima zabranjeno da snimaju policiju.

Pročitajte još:

Četiri žene igrale su centralnu ulogu u organizaciji nekih od ovih protesta.

Asa Traore

Mlađi brat Ase Traore, Adam, umro je 2016. u policijskom pritvoru. Imao je 24 godine. Protekle četiri godine, Asa je vodila kampanju zahtevajući pravdu za svog brata i boreći se protiv sistematskog rasizma i policijskog nasilja ali i vlade koja odbija da prizna da postoji sistemski problem u Francuskoj. Ove godine, njen aktivizam postao je deo globalnog pokreta posle ubistva Flojda kome je osam minuta na vratu klečao beli policajac prilikom hapšenja. Dok su u Americi demonstranti zahtevali pravdu za Flojda, ulicama Pariza orilo se „Pravda za Adama“.

„Francuska postaje sve represivnija i nasilnija. Ali sada i mi zauzimamo mnogo veći prostor u javnoj sferi nego ranije. I to ćemo iskoristiti da se borimo protiv policijskog nasilja“, poručila je ona.

Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Olga Kovalkova

Beloruska aktivistkinja Olga Kovalkova, advokat i predsedavajuća beloruske Hriščansko-demokratske partije, jedna je od vođa beloruskih demonstracija. Provela je 10 dana u zatvoru zbog učešća u protestima posle predsedničkih izbora u avgustu kada je Lukašenko proglasio pobedu. Iz zatvora su je odvezli do granice sa Poljskom i poslali u Varšavu gde je nastavila da se bori u okviru Koordinacionog saveta, opozicionog tela koje radi na mirnom transferu vlasti i odlučna je da se bori za demokratiju u svojoj zemlji, čak i u inostranstvu.

„Promenili smo se, kao zemlja, kao narod, kao građani. Nismo isti kao ranije. To je glavna stvar koju smo postigli ove godine. A nastavićemo da se menjamo i 2021. Lukašenko neće ostati na vlasti. Pobrinućemo se za to“, rekla je ona.

Foto: EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA

Anita Jakoveli

Početkom novembra, 12-godišnjoj italijanki Aniti Jakoveli je pala na pamet jedna ideja: Umorna od onlajn učenja kod kuće, toplo se obukla i sa laptopom otišla ispred svoje škole u Turinu koja je zatvorena sa pandemijom koronvirusa. Sela je i pored sebe postavila znak: „Učenje u školi je naše pravo“. Njen protest ubrzo se proširio po celoj zemlji.

„Nedostaje mi škola, nedostaju mi drugari, čak mi nedostaju i nastavnici. Sve što sam uradila je posledica ovih osećanja. Moj cilj nije bio da budem na TV-u. Tokom prvog talasa, razumela sam odluku da se sve zatvori. Tada nismo mnogo znali o virusu i otvaranje škola nije bilo opcija. Ali, sada je drugačije i nije fer što nas teraju da ostanemo kod kuće. U septembru i oktobru smo išli u školu i bilo je bezbedno. Nosili smo maske, držali prozore otvorenim. A kada je broj zaraženih počeo da raste u novembru, samo je mlađim učenicima dozvoljeno da idu u školu“, rekla je ona.

„Svi me pitaju da li mi je uzor Greta Tunberg. Ja joj se divim ali nisam mislila na nju kada sam otišla u školu tog jutra. Volela bih da ljudi shvate da su nam time što su nam uskratili mogućnost odlaska u školu, uskratili i društveni život. Ne mogu svi moji vršnjaci da prate časove onlajn, nemaju svi kompjutere, pristup internetu“, dodala je ona.

Foto: LaPresse / ddp USA / Profimedia

Magda Gorecka

Osnivač poljske Inicijative KaVtan posvećene ženskoj umetnosti, Magda Gorecka je učestovala u brojnim protestima koji su se ticali ženskih prava. Ali ove godine, sa zabranom abortusa, od povemenog učesnika postala je aktivni organizator protesta.

Iako je poljska vlada popustila i odložila odluku o zabrani abortusa, Gorecka kaže da je situacija i dalje napeta i da je onda i dalje uplašena, zbog čega je njen lik nemoguće pronaći po društvenim mrežama.

„Ovo je rat – rat protiv vlade i Katoličke crkve. Ali ja na ove proteste gledam kao na oblik patriotizma, čak i ako sam besna. Muka mi je da govorim deci da treba da se obrazuju i odu iz zemlje kako bi imali život negde drugde – negde gde imaju više mogućnosti da nađu posao i gde ima više tolerancije. Borim se za njih da ostanu ovde, da stvari ponovo budu normalne u Poljskoj“, rekla je ona.

Drago mi je što su ovi protesti odjeknuli svetom. Ovo što se dešava ovde daje nadu ženama u drugim zemljama i dokaz je da vredi boriti se za svoja prava i slobodu izbora, poručila je Groecka..

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar