Olaf Šolc polaže zakletvu Foto: TANJUG/Photo/Stefanie Loos

Nemačka od danas ima novog kancelara, prvog nakon 16 godina vlasti Angele Merkel. Olaf Šolc zvanično je preuzeo dužnost danas nakon što su ranije tri partije - Socijaldemokrate (SPD), Zeleni i Liberali (FDP) - formirale takozvanu "semafor" koaliciju.

Koalicioni sporazum koji je izradila nova nemačka vlada daje zeleno svetlo društvenoj obnovi. Dokument od 178 stranica naziva se „Usudite se da ostvarite veći napredak“ i opisuje političku mapu puta koalicije za Nemačku. Glavni fokus je na borbi protiv pandemije korone, obzirom na to da Nemačka u poslednjih par meseci beleži drastičan skok broja zaraženih.

Na otkrivanju koalicionog sporazuma Olaf Šolc najavio je stvaranje stalnog kriznog štaba za koronavirus, koji će svakodnevno izveštavati vladu.

Komitet će činiti nacionalni i regionalni političari, kao i stručnjaci iz oblasti virologije, epidemiologije, sociologije i psihologije. Pored toga, prva oduluka nove vlasti je uvođenje obavezne vakcinacije od ferbruara naredne godine.

Angela Merkel i Olaf Šolc Foto: EPA-EFE/MICHELE TANTUSSI / POOL

„Trebalo bi da učinimo vakcinaciju obaveznom na mestima koja brinu o posebno ranjivim grupama“, najavio je Šolc.

Bonus za zdravstvene radnike

Zdravstveni radnici i radnici u domovima za negu dobiće bonuse kao priznanje za njihov naporan rad tokom pandemije. Šolc je rekao da će milijardu evra „u početku“ biti namenjeno za ovu svrhu. Nova vlada takođe ima za cilj da učini rad u ovoj oblasti privlačnijim povećanjem plata.

Zeleni i klimatske promene

Kao što se i očekivalo, klimatske promene su glavni fokus i nova vlada želi da svi budući zakoni budu dvostruko provereni u pogledu njihovog uticaja na klimatske promene, što ne čudi obzirom na to da su Zeleni izuzetno bitan činilac vlasti. Obnovljiva energija će biti podstaknuta instaliranjem solarnih objekata na novim poslovnim zgradama i stambenim zgradama i stvaranjem više vetroelektrana, posebno na moru. Ambiciozni ciljevi su da do 2030. godine čak 80 odsto električne energije  dolazi iz obnovljivih izvora, a 50 odsto grejanja bi trebalo da bude klimatski neutralno. Isto tako, ugalj bi, ako je moguće, trebalo da bude povučen do 2030. godine i dani motora sa unutrašnjim sagorevanjem će, konačno, biti odbrojani.

Nemačka vlada pregovori Šolc Berbok Linder
Pregovori o formiranju vlade u Nemačkoj Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Večito pitanje: Migranti

Nova vlast će izgleda promeniti i zakone o državljanstvu. Koalicione stranke planiraju niz reformi kako bi olakšale dobijanje nemačkog državljanstva. Naturalizacija je moguća nakon pet godina, odnosno nakon tri godine ako su se podnosioci zahteva istakli u pogledu integracije. Deca rođena u Nemačkoj od roditelja koji nisu nemački državljani će automatski dobiti državljanstvo ako jedan od roditelja ima prebivalište u zemlji najmanje pet godina. Prema koalicionom ugovoru, migracije bi trebalo da budu „predvidljive i realne“, dok bi „neregularne migracije“ trebalo da budu smanjene. Koalicija takođe ima za cilj smanjenje opterećenja Savezne kancelarije za migracije i izbeglice. Vize će se rešavati digitalno i brže, a postoje planovi za ukidanje trenutnih zabrana zapošljavanja „za ljude koji već žive u Nemačkoj“.

Digitalizacija: Uklonite birokratiju

Koalicija ima za cilj da učini Nemačku spremnom za digitalnu budućnost i ukloni trenutne birokratske prepreke. Tri stranke žele da počnu reformom administrativnih struktura. SPD, Zeleni i FDP vide digitalizaciju i transparentnost u javnom sektoru kao način da to postignu. Njihov cilj je da ubrzaju procese odobravanja, posebno kada su u pitanju infrastrukturni projekti

Socijalna davanja: Prihodi građana, a ne Hartz IV

Nova koalicija želi da zameni šemu plaćanja za nezaposlene poznatu kao Hartz IV, sa onim što oni nazivaju prihodima građana. U 2022. godini biće povećana na 449 evra mesečno za jednu osobu – povećanje od 3 evra.

Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Penzije ostaju nepromenjene

Nova koalicija se složila da zadrži starosnu granicu za odlazak u penziju na 67 godina. Penzije ne bi trebalo da padaju ispod 48 odsto trenutnog prosečnog nivoa prihoda. U naredne četiri godine penzijski doprinosi će ostati zamrznuti na 20 odsto.

Odbrana: Naoružani dronovi za vojsku

Prema planovima nove koalicije, nemačke oružane snage će u budućnosti moći da naoružavaju svoje bespilotne letelice, pod uslovom da postoji transparentnost i razmatranje bezbednosnih i etičkih aspekata.

„Naoružani dronovi mogu doprineti zaštiti pripadnika oružanih snaga u međunarodnim misijama“, navele su tri partije u sporazumu.

Moratorijum na dugove ostaje na čekanju

Moratorijum na novi dug ostaje na čekanju do 2023. godine, jer je privredi i dalje potrebna pomoć da bi prebrodila pandemiju. Dodatne milijarde će morati da se obezbede za borbu protiv klimatskih promena i prelazak na obnovljivu energiju.

POGLEDAJTE JOŠ:

Infrastruktura: Širenje železnice i e-mobilnost

Zeleni su tražili ograničenje brzine na svim nemačkim međudržavnim auto-putevima, ali to nije ušlo u konačni dogovor. Umesto toga, cilj je da do 2030. godine bude najmanje 15 miliona električnih automobila na nemačkim putevima, uz odgovarajuće proširenje infrastrukture stanica za punjenje. Važniju ulogu bi trebalo da ima i železnički transport. Na primer, više teretnog tereta bi trebalo da bude prebačeno sa druma na železnicu. Teretni železnički saobraćaj bi trebalo da se poveća za četvrtinu u odnosu na sadašnje nivoe.

Cilj koalicije: Ojačati ulogu Nemačke kao izvozne zemlje, dok bi industrija trebalo da bude klimatski neutralna.

Stotine hiljada novih domova

U oblastima sa napetim stambenim tržištima, zakupnine bi trebalo da porastu samo 11 odsto za tri godine. Do sada su bila moguća povećanja od 15 odsto. Godišnje bi trebalo da se izgradi oko 400.000 novih stanova, od kojih će 100.000 stanova biti izgrađeno od javnih sredstava.

Obrazovanje: Digitalna transformacija škola

Među svim nemačkim političkim partijama postoji konsenzus da je obrazovanje ključna investicija u budućnost. Koalicioni ugovor kaže da Nemačka želi da „pruži svima najbolje mogućnosti za obrazovanje bez obzira na poreklo, da omogući i obezbedi učešće i društvenu mobilnost putem inkluzivnog obrazovanja“.

Ove tri stranke imaju za cilj da podrže škole posebno u socijalno ugroženim područjima. Modernizacija školskog sistema uz pomoć nove digitalne tehnologije prednjači u ovim ambicijama. Cilj je stvaranje „savremenog okruženja za učenje i kreativnih laboratorija“.

Izborni zakon: Više moći za mlade

Demonstracije „Petkom za budućnost” pokazale su da mladi žele i umeju da se bave politikom. Koalicioni sporazum to želi da uzme u obzir smanjenjem starosne granice za glasanje sa 18 na 16 godina. To bi, međutim, zahtevalo promenu nemačkog ustava,  stoga bi bila potrebna podrška nekih od opozicionih partija.

Legalizacija kanabisa

Nova vlada se složila da uvede „kontrolisanu prodaju kanabisa odraslima u rekreativne svrhe u licenciranim prodavnicama“. Koalicione stranke očekuju da će se time „obezbediti kontrola kvaliteta, sprečiti širenje kontaminiranih materija i garantovana zaštita maloletnika”.

BONUS VIDEO Izbori u Nemačkoj

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar