Foto: EPA-EFE/VATICAN MEDIA HANDOUT

Vatikan je na uslovnu slobodu pustio italijanskog biznismena otpuženog za iznudu i prevaru u poslu sa nekretninama u Londonu, u koji je Vatikan uložio više od 350 miliona dolara, uglavnom od donacija vernika, prenosi Asošijeted pres.

Vatikan je saopštio da je Ðanluiđi Torci, uhapšen 6. juna, pušten na slobodu nakon što je napisao poduži memorandum za tužilaštvo o njegovoj ulozi u sporazumu sa Svetom stolicom.

Torci je preko advokata saopštio da ne beži od Svete stolice, kao i da je istraga u Vatikanu plod „velikog nesporazuma“.

Problemi su počeli 2014. godine kada je Vatikan ušao u posao sa nekretninama u koji je investirao preko 200 miliona dolara u fond kojim je upravljao drugi italijanski biznismen, Rafaele Minćone.

Ovim poslom Sveta stolica trebalo je da dobije 45 odsto vlašništva nad jednom luksuznom zgradom u Londonu.

Novac koji je Vatikan uložio u posao sa nekretninama potiče od sekreterijata za portfolio nekretnina u državnom vlasništvu, koji je uglavnom finansiran od donacija vernika širom sveta.

Sveta stolica je 2018. godine rešila da izađe iz posla sa Minćoneom i da kupi ostatak zgrade, jer je smatrala da je hipoteka isuviše visoka i da Minćone gubi novac za Vatikan u nekim drugim investicijama.

Vatikanu je tada jedan državni službenik predstavio Torcija, agenta za kojeg se smatralo da je neophodno da učestvuje o pregovorima oko okončanja sporazuma i kupovini ostatka zgrade.

Tada je vlasništvo nad fondom prebačeno na Torcija, pri čemu je Vatikan dobio 30.000 deonica fonda.

Torci je kasnije vlasništvo Vatikana izmenio na hiljadu deonica, kada je optužen da je prevario Svetu stolicu i da je preuzeo kontrolu nad njenom imovinom.

Međutim, dogovorom iz 2018. godine, koji je potpisao monsinjor Alberto Perlaska, Torci je dobio ovlašćenje da upravlja imovinom Vatikana i da radi na njenoj izgradnji, a ovo ovlašćenje odnosi se i na sporne deonice.

Torci je zatim tražio da mu Vatikan isplati 15 miliona evra za usluge i za okončanje dogovora, što je Vatikan i učinio, zbog ugovora koji je Perlaska potpisao.

Torci je jedina osoba koja je uhapšena u istrazi koja je počela pre godinu dana. Pod istragom je još šest službenika Vatikana, ali niko od njih još uvek nije otpužen.

Komitet Saveta Evrope Manival je proteklih godina okrivio tužilaštvo Vatikana zbog toga što nije pokrenulo nijedan slučaj zbog pranja novca. Komitet je trebalo da izvrši redovnu periodičnu evaluaciju ovog proleća, ali je ona odložena zbog pandemije korona virusa.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar