Foto:EPA-EFE/ADAM WARZAWA

U Evorpu stiže jesen od koje su svi dosad zazirali, a kako se ispostavlja, bojazan je bila opravdana - u zemljama koje su uspele da uspostave kontrolu nad pandemijom, broj zaraženih raste.

Teška zima

Velika Britanija zasad beleži najveći broj smrtnih slučajeva na kontinentu, a do nedelje je potvrdila 12.872 zaražena u poslednjih sedam dana, više nego duplo u odnosu na prethodnu nedelju.

Iako je britanska vlada ovaj skok pripisala „tehničkim problemima“ i tvrdi da je reč o neprijavljenim slučajevima od prethodne nedelje, premijer Boris Džonson upozorio je: „Ovo bi mogla da bude veoma teška zima za nas.“

Prema zvaničnim podacima, Britanija zasad ima 480.017 zaraženih i 42.317 preminulih od koronavirusa.

Epidemija smrti

Prema podacima Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), stopa smrtnosti raste u čitavoj Evropi, dok veliki broj evropskih zemalja beleži više zaraženih nego ikada.

Francuska je dnevni rekod zabeležila 4. oktobra sa 16.972 zaražena za 24 sata, a upozorenje ministra zdravlja o strožim merama se i obistinilo.

EPA-EFE/IAN LANGSDON

Pariz uvodi najviši stepen mera za sprečavanje širenja koronavirusa, što znači da će dve nedelje, počevši od utorka, 6. oktobra, biti zatvoreni svi barovi, dok će restorani morati da sprovode nove zaštitne mere kako bi ostali otvoreni.

Kako je navedeno iz kabineta francuskog premijera, rad od kuće sada mora da bude na prvom mestu u Parizu, a u fakultetskim slušaonicama ne sme biti popunjeno više od pola kapaciteta. Mere će, prema sadašnjem planu, važiti dve nedelje na području Pariza i tri departmana koja ga okružuju.

Novi „crni rekordi“

Poljska je u nedelju 4. septembra potvrdila rekordni broj novozaraženih treći dan zaredom – 2.367, a Italija najveći broj zaraženih za 24 sata od 24. aprila – u nedelju 4. oktobra potvrđena su 2.844 nova slučaja.

Protekle nedelje i nemačka kancelarka Angela Merkel je upozorila da će ovim tempom Nemačka do kraja godine beležiti više od 19.000 zaraženih dnevno. Zaista, i Nemačka je oborila rekord od 18. aprila pošto je u petak, 2. oktobra, potvrdila 2.673 slučaja za 24 sata, prema podacima Instituta Robert Koh.

Posle mera – nove mere

Restriktivne mere su u većini evropskih zemalja preko leta relaksirane – što zbog privremenog usporavanja virusa, što da bi se od letnje sezone spaslo šta se dalo spasiti, ali se Evropa sada našla u praktično istoj dilemi kao i početkom proleća ove godine: kako se boriti protiv virusa, a da se građanima život ne okrene opet naopačke.

Irska se već sprema za drugi „lokdaun“. Irski vodeći zdravstveni radnici preporučili su vladi da se uvede drugi nacionalni karantin u zemlji, u trajanju od četiri nedelje.

Vodeći stručnjak za zarazne bolesti u Irskoj rekao je da ova zemlja prelazi na nivo 5 zaključavanja jer slučajevi zaraze koronavirusa i dalje rastu.

Kancelarka Merkel je posle sastanka sa liderima svih saveznih nemačkih država uvela nove mere za sprečavanje širenja koronavirusa u problematičnim oblastima Nemačke koja prete da postanu veća žarišta.

U delovima temlje u kojima je registrovano više od 35 zaraženih na 100.000 stanovnika u rasponu od sedam dana, privatne zabave biće ograničene na 25 ljudi, a okupljanja u javnom prostoru na 50 prisutnih.

Španci u otporu

Delimična zabrana kretanja od nedelje, 4. oktobra, na snazi je u Madridu, usled čega policija kontroliše izlaz i ulaz u glavni grad Španije.

Madrid je postao najveće žarište drugog talasa korona virusa u Evropi, a dvonedeljna zabrana kretanja koju je španska vlada uvela suprotno volji regionalnih zvaničnika počela je sinoć u 22.00.

Grad i njegovih devet predgrađa obuhvaćeni su merom koja zabranjuje sva putovanja iz glavnog grada i ka njemu koja nisu neodložna.

Iako su nove mere blage u poređenju sa policijskim časom u vreme prvog talasa koronavirusa, one su dovele do žestoke političke borbe Sančesove leve koalicione vlade i desne vlade Madrida kojim upravlja Narodna stranka.

Madrid u poslednje dve nedelje ima stopu infekcije od 695 slučajeva na 100.000 stanovnika, što je više nego dva puta više od španskog i sedam puta više od evropskog proseka, koji iznosi 94 slučaja infekcije na 100.000 stanovnika.

Ipak, više od 200 ljudi kažnjeno je samo krajem prošle nedelje zbog kršenja mera u Madridu, a policija je čak potvrdila i da je na privatnom posedu održana „masovna žurka“.

Maske i na otvorenom

Italijanska vlada razmatra mogućnost uvođenja obaveznog korišćenja zaštitne maske napolju širom Italije posle devet nedelja konstantnog rasta broja zaraženih koronavirusom.

Pročitajte još:

I u Srbiji se razmatra obavezno nošenje maski i na otvorenom, kako je nedavno nagovestio epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon, ističući da i nas čeka novi talas korone u novembru.

Već nekoliko područja u Italiji je uvelo tu obavezu u pokušaju sprečavanja daljeg širenja, a iako je u Italiji je u nedelju, 4. oktobra, registrovano 2.578 novozaraženih, daleko manje nego u susednoj Francuskoj ili Španiji, situacija je ipak zabrinjavajuća pošto je ova zemlja proletos bila epicentar zaraze u Evropi.

Italija posle Velike Britanije ima najvećih broj preminulih u Evropi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare