Foto:Tanjug/AP Photo/Alessandra Tarantino

U svetu je od koronavirusa obolelo preko 119 miliona ljudi, a preminulo je više od dva miliona i 600 hiljada. Po broju zaraženih i preminulih SAD su na prvom mestu, zatim Indija pa Brazil. Vakcinacija stanovništva započela je u velikom broju zemalja u svetu, a polemika oko kvaliteta pojedinih vakcina i dalje ne jenjava.

Zbog mera opreza i straha od pojave trombova, vakcina AstraZeneka trenutno nije u upotrebi u osam evropskih zemalja, među kojima su Danska, Italija, Bugarska. Međutim, Svetska zdravstvena organizacija tvrdi – AstraZeneka je bezbedna.

„AstraZeneka je odlična vakcina, kao i svaka druga koja je u upotrebi. Proverili smo sve navedeno i vršili istraživanja i za sada nemamo dokaz o smrti koja je povezana sa ovom vakcinom, niti uzročno posledičnu vezu između vakcine i stvaranja trombova“, rekla je Margaret Haris uz SZO.

O vakcinama ne brinu građani Izraela. Više od pet miliona ljudi primilo je prvu dozu Fajzer vakcine, a preko četiri miliona i drugu.

„Sprema se popuštanje mera. Smanjio se broj preminulih, preminulo ih je dvoje. Smanjio se broj novozaraženih za 40, prazne se bolnice. Tako da su efekti vakcinacije stigli“, navodi novinar Milan Fogel.

Dok se u nekim zemljama popuštaju mere, u pojedine stiže novi talas. U Nemačkoj strahuju zbog novih sojeva virusa, koji su izazvali rast broja novoobolelih.

„Situacija je poprilično napeta, jer broj novozaraženih ponovo raste, polako, i šire se novi sojevi. Moramo se pripremiti za izazovan period koji sledi. Južnoafrički soj je sada prisutan, ali moramo voditi računa da se ne proširi čitavom zemljom. Dok je britanski soj skoro pa dominantan“, kaže nemački ministar zdravlja Jens Špan.

Situacija je zabrinjavajuća i u Brazilu, gde je broj preminulih od poseldica virusa, već drugi dan iznad dve hiljade.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar