Foto: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

Dok se Evropa i Sjedinjene Američke Države pripremaju za masovnu vakcinaciju stanovništva protiv koronavirusa i to prvo najstarijih i najranjivijih grupa, u istočnim i siromašnijim zemljama poput Indonezije, odlučili su se za nešto drugačiji plan imunizacije, pa će vakcinu protiv kovida 19 prvo primiti mlađe, radno sposobno stanovništvo.

Indonezija je prva zemlja Jugoistočne Azije koja će dobiti vakcinu protiv korone i planira, za razliku od Nemačke, SAD, Britanije, EU, da prvo počne imunizaciju osoba starih između 18 i 59 godina, počev sa onima koji rade na „prvoj liniji fronta“ – medicinsko osoblje, vojska i policija.

Pročitajte još:

Velika Britanija je prva počela sa vakcinacijom stanovništva i to najstarijih. Prva „dobitnica“ Fajzerove vakcine je 91-godišnja žena.

Primer Britanije pratiće i druge zemlje. Sjedinjene Države su ove godine počele svoj program vakcinacije starijih, u skladu sa savetom Centra za kontrolu i prevenciju bolesti da medicinski radnici i korisnici staračkih domova dobiju prvi vakcine, pa tek onda oni koji već imaju neki zdravstveni problem koji ih stavlja u rizičnu grupu.

Sa rastom broja preminulih, vlade su se sada našle pred problemom – kome prvo dati vakcine na kojima farmaceutske kompanije ubrzano rade? Strategija Indonezije, potpuno drugačija od ostalih, mogla bi da posluži kao primer drugim zemljama koje ne mogu da se odluče kome će prve doze vakcine otići.

„Naš cilj je imunitet krda“, rekao je Blumbergu Amin Soebandrio, direktor Eijkman instituta za molekularnu biologiju u Džakarti. „Kada vakcinišemo najaktivniju i najizloženiju grupu populacije – one stare između 18 i 59 godina – imaćemo tvrđavu uz pomoć koje možemo da zaštitimo druge grupe. To je efikasnije nego da naš ograničen broj vakcina potrošimo na starije osobe koje su manje izložene“ virusu, dodao je on.

Foto: Craig F. Walker/Pool via REUTERS

Imunizacija radno sposobnih

Indonežanske vlasti će se fokusirati na ljude koji se zbog prirode posla najviše kreću, kao i na one koji žive u regionima sa najvišom stopom zaraženih u pokušaju da zaustavi širenje koronavirusa.

Medicinski radnici na ostvrima Bali i Java gde ima više od 60 odsto potvrđenih slučajeva, dobiće 1,2 miliona doza kineske Sinovak vakcine koja je stigla 6. decembra. Potom će se vakcinisati radnici hitnih službi u celoj zemlji. Vakcinacija će početi kada to odobri državna agencija za lekove.

Vlada je procenila da je 246 miliona doza dovoljno- za postizanje imuniteta krda. Tih 107 miliona ljudi koji će dobiti vakcine čini 67 odsto njihove targetirane grupe starosti od 18 do 59 godina i 40 odsto celokupne populacije. To je mnogo niže nego od opšteprihvaćene brojke za masovni imunitet od 60 do 72 odsto populacije.

Foto:EPA-EFE/WU HONG

Vakcine Sinovaka i Novavaksa bi trebalo da budu dovoljne za taj cilj, a Indonezija je najavila da očekuje još 116 miliona doza Fajzerove, AstraZenekine vakcine kao i vakcine koju će dobiti preko Kovaksa, programa raspodele vakcina preko Svetske zdravstvene organizacije.

Indonezija radi i na svojoj vakcini, kako bi pokrila sve potrebe stanovništva. Pojedini eksperti međutim sa skepsom gledaju na plan Džakarte.

„Indonezija ima mladu populaciju pa je možda to uticalo na njihovu odluku, ali ja lično mislim da vakcinacija starijih ima smisla“, kaže profesor globalne biobezbednosti Rejna Mekintajer sa Univerziteta Novi Južni Vels.

Iz sveta i regiona čitajte i:

Teški izbori

Indonezija je četvrta najmnogoljudnija zemlja na svetu, a odluku da vakciniše mlađu populaciju objašnjava brigom o ugroženim grupama. Ostavili smo stare, bolesne i trudnice za kraj jer nemamo dovoljno informacija da možemo da garantujemo bezbednost vakcina, rekao je ministar zdravlja Teravan Agus Putranto.

Sinovakove vakcine testirane su upravo na populaciji od 18 do 59 godina, zbog čega vlada nije voljna da imunizuje one koji ne potpadaju u tu grupu.

Dan nakon što je Velika Britanija počela da distribucijom Fajzerove vakcine, njihovo ministartvo zdravlja upozorilo je građane koji pate od teških alergija da se ne vakcinišu, nakon što su dve osobe žestoko odreagovale na vakcinu.

Foto: EPA-EFE/DEDI SINUHAJI

Kao i u drugim zemljama, i u Indoneziji stariji najčešće umiru od korone. Stariji od 60 godina čine 39 odsto od 19.111 žrtava, dok je 36 odsto preminulih staro između 46 i 59 godina.

Konačno, odluka o tome ko će prvi biti vakcinisan ima veze i sa brojem doza vakcine koju neka zemlja može da dobije.

„Razvijene zemlje mogu da počnu sa vakcinacijom starijih jer znaju da će imati dovoljno doza za celu populaciju, dok to kod nas možda ne bude slučaj“, rekao je SiBiKusmarjanto, član Bioetičke komisije Indonezije.

„Mi ovde ne biramo između dobrog i lošeg izbora, već biramo samo manje loš izbor. Ako Indonezija ima dovoljno vakcina samo da vakciniše one koji su najveći prenosioci virusa, onda ćemo njih vakcinisati prve“, dodao je on.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar